לועניים – scrophulariales – חלק ב', על מקומו וזווית עולמו של הנכבש

"אני מאמין בקיומו של כוח יוצר ביקום הזה – כוח שהוא הבסיס והמהות של כל המציאות, ושאין להסבירו במונחים מטריאליסטיים. ההיסטוריה, בסופו של דבר, מונחית בידי הרוח, ולא בידי החומר… כאשר אין לקהילה הנהגה אלוהית, כאשר אין לה סדר מוסרי מוחלט, אין לה גם שום עקרונות קבועים ובלתי משתנים; לפיכך כמעט כל דבר – כוח, אלימות, רצח, שקר – הוא אמצעי מוצדק כדי להגיע אל "הארץ המובטחת". רלטיביזם מהסוג הזה מעורר בי תיעוב"                 (מרטין לותר קינג)

שלושת משפחות צמחים אלו שייכות לסדרת ה"לועניים" (scrophulariales) עליהם נכתב במאמר הקודם. קבוצה זו מחלוקת לשני חלקים – על הראשונה נכתב המאמר "לועניים –scrophukeakes –היסטוריה". במאמר זה ניתן סקירה על החלק הראשון של הקבוצה. חלק זה מתאר את הכיבוש הקולוניאלי של ארצות אירופה את היבשות השונות, יבשת אמריקה ב1492, ומנקודה היסטורית זו, מתחיל תהליך הכיבוש האירופי את היבשות אותן מאכלסות תרבויות שבטיות מן הטור הראשון. למעשה כל התרבויות שנכבשו על ידי הקולוניאליזם האירופי, שייכות לתרביות שבטיות מטור ראשון. תרביות מטור שני כגון סין, לא נכבשו. ה"לועניים" מתארים את התרבות האנגלית האריסטוקראטית, את בית המלוכה האנגלי, את הכיבוש הקולוניאלי ואת מבוקשו… כוח, עמדה, ממון, כיבוש טריטוריאלי לשם בזיזת משאבים ממקומות שונים בעולם, שיעבוד ועבדות של כוח אדם לצורכי כוח עבודה זול, ועוד.

משפחות הצמחים אודותם נכתב במאמר זה, מתאר את צידו השני של המטבע, הצד של האדם הנכבש, התרבות הנכבשת.. מקום זה קשה והרסני. תרבויות מטור ראשון (תרבות השבט והחיים במיזוג עם הטבע) כאשר הן פגשו התרבויות של טור שישי (תרביות אירופה) הן היו ללא כלים וללא שום אמצעי הגנה. התרבות הכובשת הייתה אכזרית, חדה, ארכיטיפית, גסת רוח כלפי מה שאינו כמותה, שיפוטית וחד מימדית כלפי הנכבש. לתרביות טור ראשון לא היה שום סיכוי לעמוד מולן, והן קרסו… חלקן נעלמו… חלקן שרדו כשבר כלי..כולן סבלו שבר איום שעדיין לא אחלים.. תרביות אלו עברו השמדה סיסטמית על ידי האדם הלבן, וחוו שואה שאין לה מספיק הדות בעולם המערבי, שכן העולם המערבי בנוי על החורבות שלהן (כגון ארה"ב הבנויה על החורבן של התרבות האינדיאנית)

מן הזווית ההומיאופתית: כמעט ולא נותנים תרופות מקבוצות אלו, הן קבוצות זנוחות ונשכחות.. ואין שמים לב עליהן… בדיוק כמו ובדומה לטבע האנושי שאינו רוצה ולא מעוניין לדעת ולראות את צידו של המנוצח, המושפל, הנכבש והמשועבד…. האדם באופן טבעי עוצם עין מן המראות הקשים, לטובת המשיכה לכיוון ה"גלוריפיקציה" של המנצח, החזק, הבוהק, השנון ועוד.. קבוצות אלו אינן נראות בקליניקה כשיקוף לקבוצות צמחים המבטאות את מקומו של האומלל והנכבש.

יש זיקה פתולוגית השזורה בקבוצות אלו:                                                                                   1- הכבד: הכבד נפגע באופן אורגני, האיבר עצמו נפגע, דרך טפילים הגורמים לנזקי תפקוד לאיבר. כל טפיל המסוגל לחדור למערכת, מסוגל כך עקב אי הגנה, חולשה ולכן לנחדרות של האורגניזם על ידי הטפיל. הכבד נחדר על ידי הטפיל, כיוון שאין למערכת יכולת הגנה ודחייה של אורגניזם לא רצוי..        2- כלי הרבייה: יצירה של ציסטות או גידולים באיברי הרבייה, עם נטייה לכיבים באיברים אלו.              3- כיבי עור קשים (סיפיליטיים) קבוצות אלו הן סיפיליטיות באופיין, דבר המלמד על ההרס על לעובי הקורה של התרבות המקומית שנכבשה על ידי האדם הלבן.

תוצאות הכיבוש של האדם הלבן, הביא לידי הרס המבנה של התרבות השבטית, וגרם למוות רב ואובדן של ידע תרבותי עצום, ומכאן הנטייה הסיפיליטית (נטייה סיפיליטית- משמעותה – הרס הרקמה עצמה) של קבוצות צמחים אלו. לכן דרך קבוצות אלו ניתן להבין ולראות את התוצאות של העולם הקולוניאלי, ואיזה סוג של הרס וחורבן הוא אותיר בעקבותיו.

"החוק העתיק של עין תחת עין מותיר את כולם עיוורים. הוא אינו מוסרי מכיוון שהוא מבקש להשפיל את היריב במקום לרכוש את הבנתו; הוא מבקש להשמיד במקום לשנות. האלימות אינה מוסרית מכיוון שהיא משגשגת על שנאה במקום על אהבה. היא הורסת את הקהילה והופכת את אחוות בני האדם לבלתי אפשרית. היא מותירה את החברה בחד-שיח במקום בדו-שיח. האלימות נגמרת בכך שהיא מביסה את עצמה. היא יוצרת מירמור אצל הניצולים ואכזריות אצל המחריבים."                  (מרטין לותר קינג)

עיון במטריה מדיקה של הקבוצות הבאות, חושף את החוויה של ה"נכבש" ואת עולמו הנחרב. דרך העיון בצמחים, ודרך החוויה שהצמח מבטא, ניתן להבין ולראות את התוצאות הסופיות של מהלך הכיבוש על הנכבש, וכיצד הנכבש הגיב לכובש. הינה התרופות ומה שהן משקפות דרך הצד הקליני שלהן:

1- משפחת הקוציציים

1- andrographis paniculata – אנרגיה – חולשה                                                                 גופני – המערכת רגישה לפרזיטים ולטפילים, אשר חודרים לעומק האורגניזם, הכבד ניזוק מטפילים, בעיות כבד עמוקות מאוד, ניוון בכבד כאיבר.                                                                           רגשי – חשוף וחלש, קל לחדור אותו ולגרום לזעזוע עמוק, הזעזוע מתחיל רגשית ועובר מיידית לסומטיזציה גופנית בעיקר במערכת הכיס מרה וכבד.                                                                 מנטאלי – חלש, נשבר בקלות – אך מראה חזות חזקה.

2- hygrophilia spinosa – אנרגיה- לא יציב, ירידות מהירות של ויטאליות                                 גופני- נטייה לבעיות עור עם רגישות מיוחדת לטפילי עור, פטרת עור. חולשת כבד – הכבד נוטה להיפגע מטפילים. כליות חלשות.                                                                                                     רגשי – חש חרדה ואי יציבות מעצם המגע עם העולם.                                                             מנטאלי – הולך בעולם עם תחושת איום כמו שסוף העולם קרב.

3 justica adhatoda– אנרגיה – רגיש ומשתנה מהר עקב שינויי אטמוספרה                          גופני- רגישות בכלי הנשימה העליונים, אלרגיות לאבק ושינויי מזג אוויר, נטייה לשיעול כרוני שהסתבך לאחר מחלה אקוטית.                                                                                                        רגשי- רגיש ולא מוצא את מקומו בחברה, ניפגע בקלות וחש קושי להגן על עצמו ביחסים חברתיים מנטאלי- העולם מסוכן, העולם עשוי הרוס אותי, אני חלש ורגיש.

 

2- משפחת הזיתיים

1- chionanthus virginica – אנרגיה – מחזוריות קבוע של עליה וירידה, אי שקט כללי.                  גופני – כאבי ראש שהם תוצר של כבד לא מאוזן ותהליכי עיכול לא יציבים. כאבי הראש הם תוצר של אי איזון זה. תרופה לכבד.                                                                                                       רגשי – bilious nature – עצבני, מתוסכל, ממורמר, רגשות נגטיביים.                                         מנטאלי – תגובות חריפות ומהירות מתוך תחושה של איום וצורך להגנה (merc sol)

2- fraxinus Americana – אנרגיה – תחושת כובד, וקושי בתנועה. לאות עמוקה.                           גופני – זיקה מיוחדת לרחם, ואברי הרבייה נשיים. תרופה לגידולים, פיברומות, ציסטות גדולות וקשות ברחם (aur mur nat)                                                                                                       רגשי- אישה שדיכאה את הנשיות שלה לטובת חיזוק הצד הזכרי. אישה זיכרית וחזקה, עם תחושת המחיר הכבד שיש עליה לשלם על הוויתור על הצדדים הנשיים שלה.                                      מנטאלי – נוקשות, מחויבות למשימה, תחושה שהחיים תלויים בהיותה חזקה כדי לשרוד.

3- fraxinus excelsior – אנרגיה – כבדות, נוקשות, קושי בתנועה. תחושת מגושמות כללית.           גופני – נטייה לבעיות פרקים, דלקות וניוונים בפרקים. נפיחות בבלוטות הלימפה, גם הן נוקשות. תחושה שהגוף מכווץ.                                                                                                                  רגשי- אדם מחויב, מגויס למשימה. אחראי. תפיסות נוקשות וזכריות של עשייה ומחויבות עמוקה למה שעוסק בו. סגורים וקושי לבטא רגשות או לדבר בכלל על מה שקורה להם. נוקשות תפיסתית.

4- olea europea – אנרגיה – עייפות ותשישות של "מחלת היאפים", קושי גדול להשתקם לאחר שפעת קלה.                                                                                                                      גופני – אלרגיות אביביות (alium cepa) רגישות לעץ הזית.                                                        רגשי- רוצה שלום אך לבסוף נלחם, אידיאליות גבוהה שאינה פוגשת את המציאות, הכוונה והתוצאה תמיד שונה. קונפליקט לאור תנועה זו.                                                                                 מנטאלי – תפיסה נוקשה ואידאית של המציאות, עם מוכנות פנימית לשלם את המחיר ולהתעמת עם כל מצב שהאידאה מחייבת.

3- משפחת הביגנוניים

1- jacaranda caroba –אנרגיה – חולשה, לאות.                                                                  גופני – כיבים על פני העור (סיפיליטיים) זיקה לראומטיזם עם בחילות בבקר, הפרשות צהובות צמיגיות. פגיעה בכלי השתן והמין הזכרי (ניוון סיפיליטי)                                                                        רגשי – תרופה סיפיליטית ולכן אי שקט והחמרה בלילה בכל המובנים.                                       מנטאלי – חש שהעולם הורס אותו, העולם נראה לו כמו כובש שמבקש להכחיד אותו.

2- jacaranda gualandai – אנרגיה – החמרת לילה, תרופה סיפיליטית. חולשה וירידה וויטאלית גם במשך היום, קושי להניע את עצמו לעשייה.                                                                            גופני – נטייה לכיבים עמוקים על פני העור או בתוך הגוף בעיקר באיברי המין. נטייה לפגיעה בגלגל הראיה. שלשולים כרוניים.                                                                                                   רגשי – חש פגוע ומותקף, חש ללא יכולת הגנה,חש שהעולם סביבו הינו אכזרי, קשה, כמו כובש אכזר. מנטאלי – גישה סיפיליטית, האדם הולך בכיוון של הרס עצמי.

"אהבה היא הכוח היחיד אשר יכול להפוך שנאה לחברות." (מרטין לותר קינג)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s