מורכבים, חלוקת הצמחים לתת קבוצות, סיכום

קבוצה זו מורכבת עוד יותר מן החלוקה שנעשתה כאן. יש לה תתי קבוצות רבות, וכיווני תנועה רבים.

יש להתייחס לקבוצה זו כ"מיאזמה" של התרבות הנוכחית, ומכיוון שיש בכוחה של תרופה מיאזמתית "לפתוח" מקרה, לכן נעשה סוג זה של חלוקה, כדי להקל על חיפוש של תרופה "פותחת" מקרה קשה או מסובך.

בחירה בתרופה "פותחת" מקרה, אינה יכולה לרפא ממש את מכלול המקרה, אך היא תביא לידי סדר חדש, בהירות חדשה. כמו כן תרופה פותחת מביאה בדרך כלל לידי הקלה מסוימת.

בתקופתנו אנו נפגשים עם מציאות מאתגרת שהאדם לא נפגש בהיסטוריה האנושית עד להיום. מן הזיהום האקולוגי, דרך התנתקות מן הטבע, עד לאורח חיים האורבאני מודרני שהופך את החיים לאתגר קשה ומורכב יותר ממה שהיה בתקופות שעברו.  מכאן הצורך הקליני לסוג זה גישה, והטבלה מאפשרת כלי קל יחסית ושימושי ביותר לשם הבהירות הנדרשת ולדקות האבחנה כאשר יש צורך ב"תרופה פותחת".

 

יש בתת הקבוצות חזרות על תרופה הנמצאת בשתי קבוצות, דבר זה הינו לאור העובדה שיש בכל תרופה כמה נתיבים, עם כמה כיווני תמות שונות.

 

1– נשימה, אלרגיות:

ambrosia  – אלרגיות עונתיות, שיעול עם גירוי בגרון, רגישות סביבתית אקולוגית.
Grindelia – החמרת נשימה, שיעול אסטמתי בשינה. השינה גורמת לתהליך הנשימה לשינוי שהופך ללא מחזורי, לעיתים קיים ולעיתים פוסק.
Helianthus- גודש ליחתי של נוזלים, בכלי הנשימה העליונים, בעיקר בסינוסים.
Inula – ריאקטוביות לסביבה שגורמת לדלקות אקוטיות בכלי הנשימה העליונים, מערכת אף אוזן גרון.
Lactoca virosa – נטייה אסטמתית, גירוי תמידי בקנה  הנשימה, דבר שיותר תעוקה ולחץ בבית החזה.
Wythia – אלרגיות אביביות עם גירוד בכיח העליון בפה.

תמה: 
א- רגישות לעולם, חשופים לסביבה, תגובה מהירה לסובב.
ב- קשיי קומוניקציה, קשיי ביטוי אישי ותקשורת עצמית של האדם את עצמו לעולם. האדם חש כי אינו יכול להתבטא, וקיים בתוכו צורך להתבטא, וזאת עקב סוגי התכנים שיש קושי לאומרם ולמצוא דרך לבטאם באופן הנכון, באופן האוטנטי, כך שהאדם כשהוא במקומו המדויק, ולא שנאלץ להתפשר על קומוניקציה עצמית באופן חלקי.
ג- תגובות מהירות, עוצמתיות לגירויים סביבתיים. רגשי וגופני. אנשים עם חיי נפש עשירים ביותר, נפיצים, עם רגישות שאינה מאפשרת להם לפגוש את המציאות באופן נינוח.

 

2– אקוטי, פגיעות אקוטיות:

arnica  פגיעות אקוטיות, רגישות גבוהה למגע עדין.
bellis perenis  פגיעות ברקמות עמוקות, איברים פנימיים, כאבים בתוך האיבר הפגוע.
Calendula  פציעות ופגיעות עור, עור מחלים לאט. רגישות מקומית באזור הפגוע.

תמה:                                                                                                                                א-   רגישות שיוצרת פגיעות טראומטית.

ב- האדם חש רגישות פנימית מול עולם קשה ואכזרי. העולם מן הזווית של קבוצת תרופות זו, נחווה כעולם קשה ודוקרני, שהחיים בתוכו "מחייבים" בסבל מיידי של פגיעה.  בקבוצה זו – למרות הכאב הפגיעה הצפויה מראש, אין בהם נסיגה או הימנעות ממגע עם העולם. להיפך – למרות הכאב, וככל שיש יותר כאב, הם מנסים בעיקשות רבה להמשיך ולהיאבק על הנקודה שעקרונית להם, נקודה שלרוב קשורה בביטוי עצמי, בקשרים חברתיים מסוג מסוים, בקשרים אינטימיים שצריכים להיות עם עומק מסוים. יש בתוכם דרישה פנימית לאיכות מגע אנושי מאוד מדויק. אם המגע אינו מדויק דיו, בא הכאב.

 

3-מחלות אקוטיות:    –

anthemis צינון, כלי נשימה עליונים, רגישות לקור.
blumea – כל הגוף כואב – הצטברות נוזלים בסינוסים, פוליפים.                                           brachyglothis – כל הגוף כואב, כמו שקיבל מכות.
centaurea- אין תנגודת חיסונית, חולשה כללית ולכן הרבה מחלות אקוטיות, על רקע של איטיות מערכתית.
chamomile – מחלות אקוטיות על בסיס בקיעת שיניים.
Echinacea   – מרכזי לניקוי דם, מחלות חוזרות ועלייה ברמה חיסונית.
eupathrium perfoliatum – מחלות אקוטיות, כל השרירים בגוף כואבים, כמו לאחר ממאמץ ארוך או כמו שקיבלו מכות.
siegsbekia – הרעלת דם, ספסיס כללי – דומה ל אכינצאה.

תמה:
א- חולשה חיסונית עקב פתיחות יתר, רגישות סנסיטיבית מן הזווית הרגשית.
ב-  האתגר התרבותי בקבוצה זו קשור ביכולת להיות פתוח ונגיש בתכנים הפנימיים שלו, למרות העולם המזוהם. מזוהם אקולוגית, מזוהם ברמה האנרגטית שיש בו (יש להם יכולת לחוש מצבים ומקומות, מה שהופך אותם לרגישים למקומות ואטמוספרה סביבתית, או חברתית)  זיהום התנהגותי עקב סוגי ביטוי גס ובוטה (בעולם הסובב) שאינו הולם את האיכות הפנימית הנקייה והרגישה שלהם.
ג- מערכת החיסון, אינה חזקה דיה, פתוחה ושברירית מול עולם גס, חומרי, אגרסיבי. הדבר אינו מונע מן האדם להמשיך את המאמצים לשם יצירת קשר, לשם ביטוי אוטנטי של המהות הפנימית הנקייה ברמה גבוהה בהרבה מן ה"זיהום" האקולוגי החברתי.

4– עצבים, מוח:

absinthium   – נטייה אפיליטית. אלימות.                                                                            Artemisia vulgaris  – אפילפסיה, מחזור חודשי.  chamomile  – רגישות עצבית חזקה ביותר, שיניים, עצב חשוף.
guaco  – גודש בראש, שיוצר שיתוק, כאב שורף בראש ולאורך עמוד השדרה – pic ac.

תמה:
א- התודעה אינה במקומה, יש חיסרון בקורדינציה בין תודעה לרגשות, בין מוח לגוף.
ב- חיסרון התודעה, אי בשלות התודעה, היודעת להכיר היטב את עצמה ואת האיכות הפנימית שלה, אך אינה מצליחה להביא את אותה האיכות לידי ביטוי קומוניקטיבי חברתי.  זהה במקצת לקבוצה הראשונה עם רגישות בכלי הנשימה, כאן אי היכולת עמוקה יותר עקב הידיעה הבשלה של האדם את עצמו, וחיסרון הכלים לביטוי של ה"עצמי" בעולם. ברגישות של קבוצת "כלי הנשימה", יש את הרגישות לעצם המגע וקשר עם הסביבה החיצונית.
ג-  מן הזווית התרבותית: דרישה תרבותית להתפתחות ה"שכל" כמימד דומיננטי. התרבות הנוכחית מגרה התפתחות של שכל ותודעה בקצב מהיר מדי שאינו טבעי ואינו מסונכרן באופן אורגאני עם שאר חלקי המערכת.

5– דימומים:
anbrosia   –  זיקה ראשונה לכלי הנשימה, עם יציאת דם מן האף.
blumea – דימום מן האף, לאור הגודש המקומי.
erechtites  – דימומים מכל מקום בגוף לאור חולשה עמוקה, בעיקר מן הרחם.
erigeron  – דימום רחמי ווגינאלי.                                                                                        helianthus  – דימום מן האף. סינוסיטיס כרוני, מגרנות עקב הסינוסיטיס.
millpholium – דימומים מן האף והריאות, כלי דם אינם יכולים להחזיק דם, נראה כמו שכלי הדם נפגע בטראומה. שתפי דם לאור פעילות מכאנית רגילה.
xanthium spinosum – דימומים בשתן, דלקות עם דימומים. נטייה למיומות עם דימומים, פגיעה בחוליות לומבריות – אגן חלש.

תמה:
א-  כלי דם אינם יכולים להחזיק דם. החיים אינם זורמים, תקיעות בזרם החיים. דופק החיים זורם במקצבים שונים – לעיתים מהר ולעיתים לאט, דבר שגורם לאי יכולת בכלי הדם להחזיק את הדם.
ב- האתגר של הזמן הנוכחי: חיים בקצב מסחרר, שהולך וגובר בדרישות השונות שלו. האדם מחויב לחיות בכמה "תדרי זמן", שונים, לעיתים מנוגדים זה לזה. דבר שיוצר קונפליקט פנימי ביכולת האדם להניע את החיים לו, להיות "ביחד" עם תנועת החיים ולחוות את תהליך ההתפתחות שלו בתוך העשייה. כאשר קונפליקט זה הופך לעמוק מדי, שם מופיעה הפתולוגיה.
ג- שני כיווני חיים, שני זרמי תנועה, לעיתים אף יותר משניים, מתנגשים ויוצרים קונפליקט ביכולת התנועה של האדם.

6– איברים:  
brachyglothis – זיקה לחולשה של u.b, וכליות, חלבון בשתן.
cardus marianus   – כבד, כיס מרה.
centaurrea – זיקה ללב חולשה בלב, בבית החזה.
cynara- זיקה לכבד חלש ולא מתפקד, כולסטרול גבוה, לב חלש – דופק לא סדיר.
Echinacea  – זיקה לדם כאיבר בפני עצמו.
erechtites- כליות שתן, ub, דלקות לאור חולשה כללית.
grindelia  – טחול חלש, סוכר בשתן.
nabalus  – חולשה של האגן, בעיות רחם – הפרשות, דימום עד לצניחת רחם. שלשול כרוני שגורם לתחושת כובד באגן, מוחמר מאוכל – אוכל יוצר כובד באגן.
onopordum  –  זיקה לפרקים, שלד שריר, הפרק מרגיש "חבול ומוכא".
parthenium – זיקה לטחול, עם מעורבות של הכליות, המושפעות בלבד ממצב הטחול.
polymnia – טחול, כאבים בטחול, בצקות, כאבי פרקים הנובעים מבצקות עקב טחול חלש.  sigesbekia –  דם, לימפה, סרטן לימפה – דומה ל- אכינצאה.
Solidago  – כליות, בצקות מחולשת כליות. כבד חלש  – סרטן כבד כאשר הכליות הם המרכז. taraxacum   – כבד , כיס מרה.
petasites   tusilago- שתן, שלפוחית. זיבה, גרד אינטנסיבי בשופכן, מקרין לגב תחתון, האגן בגברים חלש.

 

תמה:
א- איבר שלם, יכולת קוגניטיבית מערכתית חסרה, או חלשה, או שאינה מתפקדת.
ב-   מימד שלם אינו קיים, או אינו מתפקד.   Faculty – מכשור בסיסי שקשור להוויה באדם חסר ואינו מתפקד.  דוגמה: כבד – אין יכולת לעבד רגשות קשים, מצבי קונפליקט. אין יכולת להבין רגשית מצבים רגשיים שמחייבים עצירה, חוויה, התבוננות, והבנה של דרך להתמודדות עם רגש מורכב.טחול – אין לאדם את תחושת ההנאה והסיפוק ממה שהוא עסוק עימו (אין הכוונה להנאה במובן החושי או היצרי, אלא בהנאה של ידיעת הסיפוק מאדם החי ונמצא במקומו הנכון)  לב- האדם איבד את הקשר לסיבה של חייו, מדוע הוא כאן ומה עליו לעשות כאן.  כמו כן האדם הפך  לקשה רגשית, במקומות ששם יש צורך לרכות והכלה. כליות – האדם איבד את יכולת הזיהוי של עצמו, איבד את הקשר הבסיסי שלו עם עצמו. האיכות של ה"אני" מטשטשת.
ג- גם כאשר האדם עם חלק מרכזי קוגניטיבי החסר במכלול שלו, אין הדבר מונע מן האדם את התמודדות עם הצורך והרצון להגשמה מלאה, אפילו ולמרות שהוא כביכול חסר, או ללא כלים מתאימים לדרך אותה עליו לעבור.

 

7– עיכול, תולעים, פרזיטים:
ambrosia  – גם בנשימה, ודימומים. חדיר לתולעים, תחושה של דגדוג בפי הטבעת.
anthemis אמבות, תולעים, שלשול.
cina  – מרכזי לתולעים.   גירוי עצבי עקב חדירת התולעים.
tanacetum vulgare- תולעים, עם שלשול, דיזנטריה, שיהוקים גרפצים.
vermonia –  תולעים, פרזיטים.

תמה:
א- האדם "מזמין" את הפרזיט, כדי שיעורר אותו לתנועה, לסוג של זעזוע שיוצר תנועה חדשה.    ב-  הקושי איתו הם מתמודדים, הינו עם דפוס או מבנה פנימי  שכבר התגבש והפך למוצק, לדפוס פסיכולוגי מוצק. דבר שקשה ביותר לשנות.   אך בקבוצה זו האדם חש כי הוא עלול להפסיד את הזדמנות החיים שניתנה לו, והוא עצמו אינו יכול ואינו יודע כיצד "לפרק" דפוסים שאינם נכונים ואינם מתאימים יותר  לדרכו, אין לו את הכוחות לצור שינוי עצמי בכוחותיו שלו, לכן הוא "מזמין" פרזיט שיבוא ויכרסם את המעיים שלו, שזוהי דרך פסיכוסומאטית לכרסום ולהמסת הדפוס הישן והמוצק, לטובת דבר חדש רלוונטי יותר.

8– שונות:

abrotanum  – זיקה למוח לעצבים, וכן למחלות אקוטיות. אך עיקר הנקודה הינה התנועה ממקום למקום.
gnaphalium –  סיאטיקה וכאבי גב תחתון, עם כאבים הגורמים להירדמות האיזור הכואב.
lappa –  זיקה ל3 מקומות פתולוגיים:
1- עור, דלקות, אקנה, נטייה סיפיליטית.
2- רחם – צניחת רחם.
3  – זימוהים בכלי נשימה עליונים)
liatris spicata  – חלושה של לב, כבד, כליות – דבר שיוצר נטייה לבצקות. עור מודלק, כיבים בעור, עור לא מבריא הפרשות עם ריח קשה, סיפיליטי.  נטייה לשלשול עקב חולשה מערכתית.

תמה:

קבוצה זו הינה חלק מן "לא צפוי" של הזמן הזה. בזמן הנוכחי יש הרבה סוגי בני אדם שהם בבחינת ה"יוצאים מן הכלל, הבאים להעיד על הכלל". לכן האיכות של תרופות אלו קשור לצד התרבותי שתמיד מזמן משהו בלתי צפוי, עקב תנועת ההתפתחות המהירה שלו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s