Carduus marianus – גדילן מצוי

צמח ממשפחת המורכבים (קוץ) – לכן נושא בתוכו כמה נקודות עקרוניות של המורכבים, שהם כחוט השני בין התרופות כולן בקבוצה זו:
א- מודעות סביבתית עירה. מודעות עצמית – שאיפה להבין את עצמם דרך כלי ה"מודעות".
ב- רגישות ופגיעות ברמה עמוקה. סנסטיביות רגשית דקה ביותר, נעלמת מן העין.
ג- מרגישים עצמם – מוכים וחבולים מן המגע עם העולם, משפחה, יחסים בין אישיים.
ד- שכל חריף, נטייה לסקרזם וללקוניות כדרך התגוננות מפני גורמים מכאיבים.
ה- בקוצים שבקבוצה: חדים, מהירי תגובה (גופני ונפשי) יש עליהם "קוצים" – כמבנה הגנה מן הסובב.

מטריה מדיקה של card-m על פי ארבעת הרמות:

1- אנרגיה:
תחושת כבדות, רגישות ללחות וקור. הטבה ביובש וחום, באקלים מדברי.
החמרה: בירה (גורם לנפיחות ובעיות עיכול)
תרופה של צד ימין ומוחמר משכיבה על צד שמאל. כל המטבוליזם של תרופה זו מושפע מתפקוד לקוי של הכבד, לכן לחץ על הכבד, דרך משקל יתר, צריכת נוזלים ומזון לא מאוזנים, תנועה שגורמת לתהליך המוביל להזעת יתר, גורם לחולשה וכאבים מקומיים הכבד.
החמרה לאחר אכילה ובתנועה.
הטבה: דימום: בהיסטוריה של הרפואה מן העולם העתיק, היה מקובל ושכיח תהליך הקזת דם. תהליך זה כתוב בכתביו של קלאודיוס גלינוס (רופא יווני מן המאה השנייה) וכן בכתבי הרפואה של רמב"ם (שם הוא מנחה מתי ראוי ומתי חל איסור על השימוש בהקזת דם, כתהליך מרפא) ברפואה הסינית הקזות דם הינה שיטה סדורה, המהווה חלק טיפולי אינטגראלי עד היום בקליניקה היומית, שם יש גישה סיסטמית היכן מקיזים דם, מתי – באיזה זמנים ביום, באיזה מקומות בגוף ותחת אילו תנאים.
גם האנמן מזכיר באורגנון (בגינוי רב) את השיטה של הקזת דם, אשר בזמנו הפכה לשיטה נפוצה וללא הבחנה, הבנה והיגיון טיפולי.
הקזת דם טובה ורלוונטית כתהליך טיפולי, רק במצבים המוגדרים כמצבי "עודף". מצבים של גודש בדם, גדוש במזון "תקוע" במעיים, ביתר לחץ דם המבוסס על מערכת "דחוסה", במצבים רגשיים מאניים שהם יש אינטנסיביות נפשית היפר אקטיביות עד להרסנית. אז דימום מהווה דבר המקל על הגודש הכללי המייצר מצב פתולוגי, ואז הקזות דם "מאווררות" את העודף שקיים בתוך המערכת.
ב card-m זהו המצב, ולכן דימום מקל עת המערכת כולה. דימום מן האף, מפי טבעת דרך טחורים, מפצע מקומי, או דרך הקזה קונקרטית – מביאה לידי תחושת הקלה בתרופה זו. הגודש של התרופה, קשור באופן ישיר לגודש בכבד, הכבד כאיבר גדוש, מלא, איטי בתפקוד שלו ומלא ברעלים.

2- זיקה פיזית: תרופה לתפקודי כבד,כיס מרה, וצינורות מרה לקויים.
א- בעיות עיכול רב גוניות עקב בעיות כבד. הכבד נפוח, כואב, אין סינכרוניזציה בין הפרשת האנזימים לעיכול לסוגי המזונות שהאדם אוכל, דבר המייצר סוגים רבים של מחלות עיכול – צרבות, כיבים, גזים, עצירות או שלשולים לחילופין, נפיחות של חלל הבטן – חלל הבטן קשה.
החמרה בתהליכי העיכול מכל סוגי המזונות מכבידים על תפקודי כבד: אוכל שומני, אוכל חריף מדי, אוכל כבד באופי שלו, אכילה מוגזמת בכמויות, אלכוהול ועוד…
ב- אבנים בכיס המרה. כאבים מקומיים הבאים ביחס לאכילה, אוכל מחמיר כאבים ואי נוחות.

מקרה: בחור צעיר בן 38, אורח חיים מאוד איטנסיבי, בעבודה, יחסי אישות, וצריכה של חומרים נרקוטיים כדרך להרגעת המתח שהוא חווה בחי היום יום שלו.
הגיע לקליניקה עם "מצבור" של אבנים בכיס המרה, כאבים קשים הבאים בגלים הקשורים לאכילה, נפיחות קובעה של גזים בבטן (גזים קלועים, בטן קשה)
בחור מודע, תגובתי, עם חיות חזקה.
עם דיאטה מבוקרת ו card-m 6ch פעמיים ביום למשך חודשיים, ולאחר בדיקת אולטרה סאונד, האבנים נעלמו מכיס המרה וכן בעיות העיכול והכאבים הקשורים לתהליכי עיכול.

ג- צירוזיס, סרטן כבד, דלקות בכבד. כאבים דוקרים באזור הכבד המשדרים בכיוון הטחול, נפיחות מקומית, צבע פנים צהבהב. כואב מוחמר בנשימות עמוקות, המטופל צריך לנשום נשימות קלות ושטחיות.
הקאות של נזל ירוק, מריר, צמיגי.
טעם מר בפה, קבוע, ללא שינוי מסוגי המזונות.
תחושת לחץ בקנה הנשימה ובוושט, עקב מחלות כבד.
ד- באופן כללי קר להם, לעיתים צמרמרות קור, האינטנסיביות של הצמרמורות תלויה בדרגת החולי של הכבד.
ה- קשיי שינה, קמים בבקר כמו שלא ישנו בלילה, דבר שאופייני לפתולוגיות בכבד.
עייפות בבקר הינה אחת מן האינדיקציות המרכזיות לחולשת כבד ולחולי של הכבד.

3- נטייה רגשית:
נטייה מלנכולית, מכונסים, קשה לדעת מה הם מרגישים באמת, אך ברור שהם חווים את החיים בעוצמה.
יש בתוכם כאב עמוק הקשור לעלבונות צורבים מיחסים משפחתיים. קשה להוציא את זה מהם, הם נוצרים את האירועים שפגעו בהם בתוך הלב. הם הופכים לקשים, סרקסטיים ציניים כלפי העולם עקב פגיעות רגשיות בתוך חיי המשפחה.
קשה להם עם ריבים או אווירה של סכסוכים וחוסר בהרמוניה (mag carb, mag mur) ולמרות זאת, יגיבו לעיתים בכעס רב כאשר ירגישו כי משהו "דרך להם על היבלת".
הכעס שלהם מתפרץ, עם עוצמה. קשה לעמוד מולם שהם כועסים. בדרך כלל הם הכעס שלהם עם "היגיון" במובן של היסטוריה ארוכה של אירועים ש"מצדיקים" כביכול את סיבות הכעס.
במצבים כרוניים – אין להם שמחת חיים, אפאטיים, גישה עגמומית לחיים, שום דבר לא נוגע ולא משמח אותם, עקב שחיקה עמוקה של עולמם הרגשי, ועלבונות שהצטברו להם "בבטן". במקרים אלו הם הופכים לחרדים על מצבם הבריאותי – בטוחים שמשהו לא טוב עומד להתרחש מאוד בקרוב איתם, משהו בגוף עומד לחלות בחולי סופני.

(מתי תחושה זו נכונה, ומתי היא חלק מן המצב הרגשי לבדו? יש קבוצת תרופות הנוטות לחרדה על נושא הבריאות – כגון: קבוצת ה- arsenic שם חרדה זו הינה חלק מחוסר ביטחון עמוק בחיים ביכולת שלהם ליצור לעצם קרקע יציבה. אצלם החרדה אינה סומטית בהכרח. לא כן בתרופות אחרות כגון card-m שם יש החרדה המבוססת על מצב פיזי, גופני שיצא מאיזון, אולי עדיין לא נתגלה פתולוגית, אך האדם שחש זאת, חש נכון.
בדרך כלל לחרדה רגשית המבוססת על הדחקות רגשיות לאורך שנים רבות, וההדחקות עצמן סמויות ואינן "היסטריות" וגלויות כמו ב ars, הן חלק מן העולם הפנימי והכמוס של המטופל, שם תחושתו של המטופל, שמשהו בגוף שלו חולה רק שעדיין לא גילו זאת, נכונה בדרך כלל, ויש להתייחס לחרדה זו ברצינות, Card- m הינה דומה קלאסית לנושא זה)

הזיכרון שלהם נפגע עקב מצבם נפשי, מילים שהם רוצים לומר בשיחה, כמו שנעלמו להם. קשור באופן ישיר לעגמומיות הכללית.
באופן כללי – נראים רגזניים, כועסים מהר, גישה רגשית שמגיבה לכל נושא דרך כעס ורגזנות.

4- גישה לחיים:
נראים מכונסים, זועפים. נראים כמו שאינם מעוניינים לתקשורת, מרחיקים מעליהם אנשים.
גישה "קוצנית" סרקסטית, עגמומית.
באמת רוצים וצריכים מגע אנושי, חיבוק ואהבה. אך מגיבים בהרחקה כאשר משהו מנסה לתת להם רגישות מסוג זה. מאוד פגועים בהיסטוריה שלהם, לכן מפתחים נוקשות וחספוס ביחס לעולם ולאנשים.
גישה מתגוננת – עקב בכאב שתצטבר במובן הרגשי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s