camphora – קמפור

Hahnemann says "The action of this substance is very puzzling and difficult of investigation, even in the healthy organism because its primary action, more frequently than with any other remedy, alternates and becomes intermixed with the vital reactions
Hahnemann says "The action of this substance is very puzzling and difficult of investigation, even in the healthy organism because its primary action, more frequently than with any other remedy, alternates and becomes intermixed with the vital reactions
On this account it is often difficult to determine what belongs to the vital reactions of the body and what to the alternating effects due to the primary action of the camphor". boericke

צמח  (עץ) ממשפחת הערניים – laurales

הקושי להבין את camphor קשור לדינאמיקה המהירה והאקוטית של ההופעה הסימפטומטית. תרופה זו זהה במהירות הופעת הסימפטומים לתרופות כמו bell, aconite – מכאן האפשרות לקושי בזיהוי בין מצבים אקוטיים של תרופה זו, לאפיונים הכרוניים שלה. בתרופות האקוטיות הידועות – bell, aconite, יש בהירות מלאה לגבי הפער בין ההופעה האקוטית לכרונית של התרופה. ואילו ב camphor, נקודה מאבחנת אינה ברורה כל כך (הסיבה המרכזית הינה במהירות הופעת התנועה הקלינית, וכן בחיסרון מקרים מיצגים של התנוה הכרונית של camphor)

1- ההופעה האקוטית של camphor
מצב אקוטי ומיידי של התמוטטות המערכת כולה. קריסה מהירה המובילה לכיוון של סוף ומוות.
מחלות מעיים ושלשולים כמו טיפוס הבטן, כולרה, ועוד.. יש אפשרות למצבים כרוניים של בעיות מעיים אשר עקב התדרדרות מהירה של הכול הויטאלי המערכת מאבדת את יכולת החזקת הנוזלים שלה, ואז יש תמונה קלינית אקוטית על גבי התשתית הכרונית.
סימפטומים קלסיים: כיחלון של השפתיים,
תחושת קור עמוקה עד לעצמות ללא יכולת לחימום,
גפיים קרות וכחולות,
גלי הזעות ספונטניות,
איבוד היכולת לשליטה על השרירים הטבעתיים – בריחת שתן וצואה ללא יכולת לשלוט על הצרכים,
למרות הקור – צימאון עצום ואינטנסיבי למים קרים,
העור כחול, קר ורגיש מאוד למגע, כל מגע קל גורם לכאב,
גפיים קפואות מקור, אך בלילה הן הופכות לחמות,
בצבי קיצון – פרכוסים עקב איבוד מלחים, שינויי טמפרטורה מהירים, איבוד נוזלים וקור,
החמרה החולי אקוטי כאשר יש דיכוי והדחקה של פריחות עור או הפרשות מן העור,
כל סוגי ההפרשות היוצאות החוצה, גורמות לתחושת הקלה מערכתית,
התמונה הקלינית האקוטית של camphor, זהה מאוד לקליניקה האקוטית של vert. alb, ההבדלים בין השניים הינם המהירות: ב vert.alb, המצב האקוטי יציב יותר ופחות מהיר בהתדרדרות שלו ביחס ל camphor, אשר שם המהירות בתהליך ההתדרדרות הינה מהירה ביותר.
במצבים אקוטיים מופיעה חרדת מוות עמוקה, תחושה שהמוות קרוב, רגישות עצומה לכאב עם תגובות רגשיות חזקות מאוד לכאב (צעקות, התפרצויות, זעם) החרדות קשות, עמוקות, עם תחושת מוות קרוב, וביטוי חרדתי עוצמתי. החדרות שלהם אינן מודחקות, הן מתגלות מייד ובעוצמה.
חולשה קיצונית, עם תהליך מהיר של איבוד הכוח (זהה ל carbo veg, בתרופה זו יש צורך עצום לאוורור, האדם חש צורך לאוויר קר ישר על הפנים, וזה מביא להקלה)

מקרה: בחור בן 36 שאכל בדוחן בהודו אוכל מקומי, וזמן קצר לאחר מן החל לשלשל, להקיא, חש קור עמוק, רעד בגוף, צימאון גדול למים קרים, עצבנות ממגע של בגדי הגוף, תחושה שהוא עומד למות וחרדה עצומה מזה,מצב זה התדרדר במהירות עצומה (זוהי אחת מן הדרכים להביל בין camphor ל ars. Alb שמאוד דומה במסימפטומים, ב ars. Alb המצב יותר יציב, פחות מהיר התהליך ההתדרדרות)
הוא קיבל camphor ב 30ch, כל חצי שעה מנה עד להבראה מלאה, הוא הבריא באותו היום.

2- ההופעה הכרונית של camphor
בתמונה הקלינית הכרונית של camphor, יש מקום רחב יותר לסימפטומים המנטאליים, וכן לזיקה הגופנית של התרופה ההופכת ליציבה יותר במובן הכרוני של הופעת הסימפטומים (ביחס לתמונה האקוטית)

א- אנרגיה:
עייפות כללית, תחושה של לאות עמוקה, אין למערכת יכולת לייצר אנרגיה. מצב זה גורם לאי שקט ולתחושת עצבנות, האדם עשוי להתפרץ מדי פעם התפרצות הנראית כמו סימפטום מנטאלי – רגשי, בשעה שתגובה התנהגותית זו אינה אלא תגובה רגשית למצב של אי יכולת להניע את המערכת ותחושת אין אונים המתלווה לאי היכולת לייצר כוח ואנרגיה.
(יש סימפטומים נפשיים רבים שאינם "רגשיים" קלאסיים, אלא תגובה למצב גופני בלבד, ועל ההומיאופת לדעת מתי סימפטום רגשי היא אכן עקב דינאמיקה התנהגותית, ומתי הופעה של תנועה רגשית אינה רגשית אלא ביטוי למצב גופני שמהווה סיבה לביטוי הרגשי. אז אין לתת חשיבות לסימפטום הרגשי)
האנרגיה של תרופה זו הינה חלשה ביותר. אך האדם עצמו חש בתוכו יכולת ועוצמה, ופערים אלו גורמים תחושת תסכול ועשויים לבלבל את המתבונן. יש לתת את החשיבות לחולשה ולאי היכולת לתפקד.

ב- זיקה גופנית:
מחלות כלי דם: חוסר הספקת דם לגפיים, כיחלון וקור של הגפיים (רנו סינדרום)
בעיות עיכול: תחושת קור עמוקה בתוך הגוף פנימה, יש תחושת קור בתוך הקיבה ובתוך המעיים. צורך למים קרים למרות הקור. צימאון להרבה מים, צימאון ללא תחושת רוויה.
מעיים הופכות ללא פעילות עקב הקור, דבר המוביל לעצירות ולאי תנועה פריסטלטית של המעיים.
בעיות עור: העור קר וכחול, למרות זאת יש החמרה של מחלות עור עקב חשיפה לשמש.
שינה עמוקה מאוד- כמו שמתעלף לתוך השינה. ישן ביום, חש יותר ערני בלילה (medorinum)
הגפיים קופצות בשינה, יש כיווצים ספונטניים בזמן השינה בגפיים תחתונות – הגפיים קרות מאוד למגע.

ג- גיזה רגשית:
אדם חזק, דומיננטי, מביע את דעתו ללא חשש ובעוצה, אדם דעתן ולעיתים בוטה בהגשת הרצונות שלו מן הקרובים עלו.
מאוד תחרותי, מהיר בתגובות לו, באותה המידה גם נפגע ונעלב מהר ומגיב בהתאם. אדם זה אינו מדחיק את רגשותיו או את דעותיו, אם הוא חש שפגעו בו, הוא יגיב מייד ובחוזקה.
יש לו נטייה ווכחנית – הוא הופך כל נושא בשיחה לסיבה לוויכוח טוב עם האחר. הוא צריך את ההתגוששות הקשורה לוויכוח, אין זה משנה כל כך נושא הוויכוח וכן מי צודק בסוף, יותר חשובה ההתגוששות.
בלילה יש לא נטייה לסבול מהתקפי פחד וחרדה, בעיקר כאשר הוא לבד, להיות עם משהו אחר מקל עליו, פחד גודל מחושך (stramonium)

ד- גישה לחיים:
צורך לחיכוך, להתגוששות, לחוויה עוצמתית של מגע עם העולם.
לא משנה מי מנצח, העיקר שהיה מאבק טוב, קרב טוב.

מקרה: איש בן 58, סובל כ12 שנים מכיחלון ברגליים, מן ברך עד לכף הרגל, הרגליים קרות עד לתחושת קיפאון שמובילה לאי יכולת לעמוד על הרגליים (רנו סינדרום) עצירות כרונית עם תחושת קור פנימי, עייפות תמידית. אישתו מספרת עליו כיצד הוא צועק בבית על בני הבית, וכיצד הוא מנסה "לשלוט" בכולם, כאשר הוא תמיד מתעמת ומתווכח על ילדיו.
קיבל camphor 6ch, כל יום, פעם אחת ביום למשך 3 חודשים, עם שיפור עצום בקור בגפיים, וכן שיפור התנהגותי, שאשתו העידה על כך, הוא עצמו לא חש השינוי ההתנהגותי שלו.

2 מחשבות על “camphora – קמפור

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s