מטריה מדיקה – חלבלוביים – euphurbiales

 

"שלוש דרכים מובילות אל הידע: דרך המחשבה – האצילית ביותר, דרך החיקוי – הקלה ביותר, דרך הניסיון – המרה ביותר". (קונפוציוס – פילוסוף סיני – 551 – 479 לפ"הס)

א- בקבוצה זו יש מספר סימפטומים החוזרים על עצמם בכל התרופות – העור שורף ורגיש, העיכול והקיבה מגיבים בחוזקה לתהליכי העיכול, נטייה להקאות או לאי איזון פתולוגי במערכת העיכול. כאבים שורפים, האזור החולה במערכת מרגיש שורף וחשוף. נטייה ל – irritation ברקמות רטובות, שורף, דלקתי עד לדרגה של הרס רקמתי. כיבים עמוקים.

ב- הנקודות המרכזיות המתעוררות בקבוצה – הצורך לשמור על ההומיאוסטזיס הפנימי ביחס למגע עם העולם. מודעות גבוהה ל"גבולות" של יחסים עם אנשים עקב תחושת חדירה של האחר לתוך מקומות עדינים בתוכם. תחושת החדירה באה עם חוויה של אלימות, בוטות, אי כבוד למרחב הפרטי. לכן נושא הגבולות בקבוצה זו הינו נושא מרכזי בהוויה שלהם. הצורך קיומי שלהם הינו בלצור גבול ברור, חד ומודע מן העולם החיצוני, שבחוויה שלהם חודר אותם באגרסיביות וגורם להם נזק רב – גופני או נפשי.

ג- בקבוצה זו עיקר האתגר הניצב בפניהם הינו הצורך לייצר גבול והפרדה מן העולם היוצר הגנה ותיחום. בשלב זה של הטור החמישי, האדם זכה לתוכן ובנייה של הגדרת "עצמי" שיש בו תוכן קונקרטי – במצב פתולוגי האדם יזדקק לתרופה מקבוצה זו עקב אי יכולת להגנה והפרדה עצמית מן העולם. העולם נחווה כעולם מאיים, חודרני, פוגעני, אגרסיבי, לא סובלני. ובמצב זה האדם חש עצמו כנפגע עד לעומק הלב. במצב זה האדם חשוף מאוד ולכן פגיע מאוד, ועלול לייצר תופעות קליניות רבות פנים, לכל תרופה יש את הייחודיות שלה בהופעה הסימפטומטית. אך המכנה המשותף בכל התרופות ייסוב סביב התחושה שיש לגייס את כל המשאבים הנפשיים על מנת לגדור את עצמו מן העולם ולייצר לעצמו סביבה שמורה, מופרדת ומוגנת.

ד – כך שבשלב זה של דרגות ההתפתחות בטבלה, יש למי שנימצא במקום זה "מה להפסיד" – הם כבר "הרוויחו" כברת דרך, ויש להם תוכן פנימי אמיתי, ותוכן זה עדיין לא הבשיל לחלוטין לכדי דבר מה העומד בפני עצמו בתוך נפש האדם, לכן אותו דבר שהם "הרוויחו" עדיין צעיר, עדיין טרי, ויש להם מה לסכן. לכן עניין הגבול במקום זה נהפך לקריטי.  לכל תרופה במובן הנפשי, יש דבר מה שניתן להפסיד, ולפי הפתולוגיה המתפתחת ניתן להבין את הדבר עליו יש לשמור או להיאבק.

ה – יש להבין כי מקום התפתחותי זה משקף את צעדי ה"זכות" שיש לאנשים בקבוצה זו, הם זכו לתוכן פנימי מספיק עשיר ומספיק מיוחד, כך שתוכן איכותי שהם זכו לו מחייב אותם כעת להגן עליו. כך שאם ניפגוש באנשים הנזקקים לתרופה בקבוצה זו, עלינו לזכור את נקודות הזכות שיש לאבולוציה שלהם למרות עומק הפתולוגיה, כמו ב – mancinella – למשל.

ו – גבול נהפך להכרחי רק כשיש על מה לשמור ולהגן. לאנשים בקבוצה זו יש אוצר, הם נהפכו לבעלי הון קיומי. ההון שלהם הינו איכות פנימית – יהלום, זהב, אבן יקרה, איכות נפשית ייחודית, ההופכת את נקודה פנימית זו למקור אור וכוח. ועל זה יש להגן.  ההגנה הכרחית עקב אי בשלות ואי מוכנות, עקב נעורים שעדיין לא הכשירו את הנפש לביטוי מאוזן. לכן ההגנה הכרחית, עד למקום בו יהלום הנפש ימצא את אופן ביטויו בתנועה הרמונית.

מטריה מדיקה לפי ארבעת הרמות – 

1- Acalypha indica – אנרגיה – החמרת בוקר, קם קשה ברובד האנרגטי וכן בסימפטומים הגופניים, ככל שעובר היום, חש יותר טוב.                                                                                              גופני- תרופה טוברקולינית, חולשת ריאות, חולשה ביכולת של הראיות להניע נוזלים, לכן הנוזלים "נתקעים" בקנה, נטייה להצטברות דם בכלי הנשימה העליונים עקב שיעול וגירוי של הסימפונות משיעול יבש, או לחילופין משיעול עם ליחה צמיגית במיוחד (ant. Tart, kali sulph) תחושת בערה במקום החולה. שלשול אגרסיבי ודמי. יציאות לא נשלטות, תחושת שריפה בפי טבעת (merc corosivuse) רגשי – מצב רוח עגמומי תמידי, מדוכדך עם נטייה לרצות למות, אך ללא נטייה התאבדותית.           מנטאלי – "עקב מאמצים לקדם את עצמי, ועקב הקושי לייצר אנרגיה שאינה מספיקה אף פעם למקום עליו אני מכוון, אני נותר בסיכומו של יום, חלש, מרוקן, ללא משאבים, אן תחושה שלא הצלחתי ולא הגשמתי, לכן אני מעדיף לא להיות פה יותר, לא רוצה למות, אך מעדיף להפסיק להיות"

2- Cascarilla – אנרגיה – החמרת בוקר בכל המובנים, קם גרוע נפשית וגופנית.                                  גופני – מושפע מחום, חום משפר ומקל, קור מחמיר. מערכת העיכול ללא פריסטלטיקה, נטייה לעצירות ויובש במעיים. לחילופין – נטייה לשלשול דמי שורף שמוטב ממשקה חם.                                       רגשי – חש לאות וחוסר רצון לחיות, עייפות נפשית וחוסר רצון להתמודדות עם מטלות היום יום והאתגר של המגע עם אנשים.                                                                                                מנטאלי – רצון לפרוש מן החיים – בונה תפיסת עולם "עצלנית" – נטייה לסגת.

3- Croton tiglium – אנרגיה – אי שקט, תזזיתיות, עודף אנרגיה ואי נוחות מכך.                               גופני – מעיים ועור. כל מקום של חיכוך בעור יותר שפשפת – עור מגורה, שורף (rhus tox, urtica) שלשול מייד לאחר שתייה או אכילה, המעיים אינן מסוגלות להחזיק דבר מה, וכל מה שנכנס, יוצא מייד. אי נוחות תמידית במעיים, עם תחושת חום.                                                                              רגשי – אי שקט כללי, חרדות במקום סגור, עם שיפור במקום פתוח ואוויר פתוח. אי השקט מוביל לעייפות וללאות ביכולת ההתמודדות.                                                                                      מנטאלי – בונה תפיסת עולם של מודעות תמידית לעצמו, מודעות עודפת הגורמת לדריכות ללא רפיון וספונטניות. ולכן תשישות מנטאלית מן ההתמודדות עם החיים.

4- Euphorbia officinarum – אנרגיה – תרופה סיפיליטית – החמרת לילה, אי שקט הגורם לתחושת שריפה, תחושה זו נחוות עמוק, בעצמות או בגוף במקומות שמרגישים עמוק.                                   גופני – כיבים שורפים בעור, עד לרמת גנגרנות, כאבים שורפים בסרטנים. עור שורף, תנועה מקלה ומצב סטטי מחמיר. פתולוגיות של מבנה העצם, מתלוות עם תחושת שריפה. רקמות רטובות שורפות ומודלקות – אופיו של הכאב הינו שורף ויוצר תחושת שוק חשמלי, אשר מזעזע את כל המערכת.    רגשי- נראה חמור סבר, רציני, מעדיף שקט, לא רוצה קשר עם העולם. לחילופין מגורה מהר וחש חרדה ומגיב בעוצמה ללא פרופורציה מגירוי קל.                                                                                   מנטאלי – "העולם מקום מאיים, כל דבר קטן רוצה לחדור לסביבה שלי, וזה גורם לי אי שקט וחוסר ביטחון, ולכן אני מעדיף להתנתק והיות לבדי".

5- Hura brasiliensis – אנרגיה – תחושת כבדות – סמיכות, כמו מוקף מסטיק, שגורם לקושי תנועתי. גופי – צרעת, נטייה בעיות עור קשות – העור מרגיש מתוח וכמו ועומד להתבקע. עצבים, עמוד שדרה, מערכת העיכול, גורם לגירוי תמידי ואי שקט עצבי המשפע על מערכת העיכול.                                רגשי – נטייה לתגובות קיצוניות, היסטריה, קושי במגע עם יחסים חברתיים או יחסי קרבה, כאשר היחסים מתחילים להפוך ל"רציניים" הם חשים "נחדרים" על ידי האחר, דבר הגורם לתחושת איום ותגובות לא פרופורציונאליות.                                                                                                  מנטאלי – עקב היסטוריה של קשיים ביחסים, הם מפתחים גישה של "אני דחוי ולא ראוי, לי לא יהיה יחסים נורמטיביים, אני "דפוק" , כל מגע חודר אותי וגורם ליציאה משיווי משקל פנימי, עדיף לי לבדי, אך זה לא טוב לי".

6- Jatropha curcas – אנרגיה – החמרת בוקר, חום וקיץ. מוטב בקור, צורך לקור. קם קשה בבקר. גופני – נטייה להקאות עד להתייבשות, הקאות גורמות לאיבוד משקל, רפלקס של הקאה דרך הווגוס. (asafoetisa) הקאות גורמות לצמא עצום אך מקיא מייד את הנוזלים עד לדרגה של מיצי עיכול בצבע ירוק – כיס מרה. תרופה להתמוטטות מאיבוד נוזלים (china. Carbo veg. veratrum alb. Camphor) רגשי – נטייה אפאטית, אי תגובה (opium) חש מרוחק, חש עצמו בהלם, חרדות כתגובה לתחושת שריפה בקיבה. בלילה נוטה לחוש אי שקט, וקושי להרפות.                                                       מנטאלי – מפתח גישה של "דחייה של כל דבר" – כל דבר חדש שמחייב התמודדות מרגיש כמו שמחייב למתוח שריר נפשי שיוצר קושי גדול, ולכן העדפה לדחות כל התנסות או התמודדות חדשה.

7- Mancinella – אנרגיה – החמרת לילה, העיקר הרובד הנפשי. החמרה בקור, לחות. גיל הבגרות – הינו זמן רגיש בתרופה זו. חש טוב בתנועה ושפשוף האזור החולה.                                                   גופני – עור – העור מגורה, אגזמות ומחלות עור עם גירוי תמידי והפרשות צהובות (kali sulph) גירוי ואי שקט בקיבה ומערכת העיכול. כל התופעות הגופניות נלוות עם אפקט קשה וקיצוני על נפש האדם בתרופה זו.                                                                                                                                  רגשי – אין ביטחון בעצמו, דברים קלים חודרים ומאיימים, סרט שראה מערער את נפשו וגורם לתגובות קשות של הזיות, פחדים, אי שקט כללי. בלילה יש נטייה לסיוטים הקשורים לישויות לא נראות לעין שחודרות עליו. שדים ורוחות וכוחות על שיש לא מדע איתן מערערים את כל המערכת וגורמים לתגובות נפשיות קשות.                                                                                                                       מנטאלי – מפתח גישה המורכת מ"אמונות טפלות" וקיבעון מחשבתי המונע מחרדות ששדים או ישויות נסתרות פרצו את גבולותיו וערערו את עולמו. לעיתים – המחשבות "נעלמות".

8- Mercurialis perennis – אנרגיה – רגיש במיוחד, כל דבר משפיע עליו, רגישות לגירויים של אור שמש, גירויים של אור ואטמוספרה. (merc sol. Nat carb)                                                         גופני – גיורי של קיבה ומערכת עיכול, תחושת שריפה לאחר אוכל- תהליכי עיכול גורמים לאי נוחות, לתחושת שריפה. שמש מחמירה את התחושות הגופניות (nat carb)                                           רגשי – עדין, חשף, זהיר, שקט. מעדיף להיות "נחבא על הכלים" – שלא יראו אותו, שכן תשומת לב עליו גורמת לאי שקט ובלבול ומבוכה.                                                                                            מנטאלי – מפתח גישה אמביוולנטית כלפי העולם ומוסר מסר כפול, עקב הרגישות הבסיסית. מצד אחד צורך לקחת חלק במתרחש ומצד שני סגירות והתרחקות מתוך חשש שה"זרקור" יופנה עליו.

9- Ricinus communis – אנרגיה – תחושת ערנות תמידית לסובב אותם עקב גירוי יתר של עור, אנרגיה קופצנית.                                                                                                                    גופני – גירוי של קיבה ועיכול. מיצי מרה מגיבים ופעילים ביתר שאת. עור מגורה ויש תחושת עקצוץ על פני העור כולו, ללא סיבה של גורם מעורר. תרופה לחיזוק ושיפור ייצור חלב בנשים מניקות (calc. carb, puls, lac hum)                                                                                                                     נפשי – דריכות כלפי העולם, עקב תחושת הקושי להגן על משק האנרגיה הפנימי שלו, הכול בסביבה חודר אותו וגורם ויציאה משיווי משקל.                                                                                  מנטאלי – דרוך, עם גישה זהירה עקב תחושת הסיכון שבחשיפה.

10- Stillingia sylvatica -אנרגיה – בבקר הכול יותר טוב, אח"צ לקראת ערב הכול מוחמר. רמדי סיפיליטי ולכן החולי מוחמר בלילה.                                                                                             גופני – כיבים עמוקים, פתולוגיה של רקמת העצם, סחוס, ופרקים, נטייה לדלקות עמוקות עם אטרופי של רקמת העצם וסחוס (arg. Met) בעיות בכבד – הכבד לא מאוזן ומתפקד בדפוס לא סדיר של איטיות או מהירות בהפרשות מיצי מרה. תהליך ניוון של אזורי החולי. כאבים שורפים. דלקות באזור היורו גניטליה עם הרס הרקמה המקומית עקב תהליך דלקתי.                                                                רגשי – חש חרדה שמשהו עצוב או קטסטרופלי עומד להתרחש בחייו, חש מצב רוח עגמומי ללא יכולת להתרומם ממנו (מצב קבוע) מצב הרוח קשור לאי סדירות פעילות הכבד, בכל פעם שהכבד יוצא מאיזון האדם מגיב בנטייה לדכדוך ותחושה שאירוע קשה ואסון עומדים להתרחש בחייו.                              מנטאלי – מדוכדך באופן תמידי, מפתח גישה נגטיבית וחשדנית כלפני אנשים, גישה מסוגרת ולא קומוניקטיבית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s