מיאזמות – סיקוזיס, השכבה המינית – חלק י"ג

סיקוזיס (עלה תאנה ביוונית) – השכבה הסיקוטית, מאין היא באה, ומה היא כוונתה?

"וַיִּהְיוּ שְׁנֵיהֶם עֲרוּמִּים, הָאָדָם וְאִשְׁתּוֹ; וְלֹא, יִתְבֹּשָׁשׁוּ". בראשית ב-כ"ה

" וַתִּפָּקַחְנָה, עֵינֵי שְׁנֵיהֶם, וַיֵּדְעוּ, כִּי עֵירֻמִּם הֵם; וַיִּתְפְּרוּ עֲלֵה תְאֵנָה, וַיַּעֲשׂוּ לָהֶם חֲגֹרֹת." בראשית ג'- ז'

האנרגיה המינית באדם נובעת מן היסוד הקיומי העתיק והעמוק ביותר. מגמתה הראשונית הינה להחזיר לקדמותו את מה שנפרם ואת מה שהופרד, חזרה למקורו – חזרה לאחדות. מגע מיני בטבעו מאחד את הזכר והנקבה (יסודות נפרדים ומנוגדים – היסוד הזכרי והיסוד הנקבי) ליחידה אחת, ולחזרה אל האחדות. מתוך אותה האחדות נולד להם דבר חדש, ילד או ילדה. יצירה חדשה, עולם חדש והבטחה חדשה באה לעולם , עקב הזיווג המיני שיצר אחדות ומתוכה נולד משהו. הכוח המיני אם כן, מאחד ומשיב לאחדות את מה שהופרד, וכאן כוחו העצום על האדם. באופן אינטואיטיבי, האדם (איש ואישה) חש את הכוח הזה כפוטנציאל לשוב חזרה למקורותיו, חזרה לביתו ממנו גלה (הגלות הינה הפרדה, ניתוק, ריחוק, בדידות. ואילו הגאולה הינה שיבה אל האחדות, קרבה, אהבה, חשק, טוב, הנאה, יחד, הרמוניה ועוד) דבר מה שנולד, ילד וילדה, הינם ביטוי לקצוות שבאו אל חיק האחדות ומתוכה הביאו דבר מה חדש לעולם. כל יצירה של דבר מה חדש שבא לעולם, בא מתוך השיבה לחיק האחדות, יצירות אמנות, מוסיקה, ספרות, מדע, שירה, המצאות חדשות וגילויים חדשים של המדע המודרני… כולם באו עקב התכנסות האדם אל חיקה של האחדות, ובעת יציאתו מן האחדות לעולם ההפרדה, הוא יצא ובא עם מטען חדש, מטען של יצירה הנושאת עימה מסר לעולם כולו.. השירה של גתה הינה אוניברסאלית, הסימפוניות של יוהן סבסטיאן באך הינן אוניברסאליות, גאונותו של אינשטיין הינה אוניברסאלית.. וכך הלאה, כל יצירה חדשה הינה תוצר של הכוח המיני הדורש את האחדות וכמהה אליה. כך שאין להתייחס לאנרגיה המינית רק דרך המגע המיני בין המינים, יש להבין שהאנרגיה מינית הינה הכוח היוצר שבאדם, וכן הכוח המניע לחזרה אל המקור. מכאן הפיתוח המזרחי של כל תורות הטנטרה (ראה שני מאמרים – "טנטרה, מיניות ומה שביניהן") תהליך יצירתי כלשהו הבא אל האדם, משקף מגע והתכנסות בקרב האחדות, מתוכה בא החדש, הרענון וחווית ההתחדשות הכוללת.

לכן כוחו של האימפולס המיני באדם כל כך חזק ודומיננטי, זהו הכוח שמאחורי כל אותן פעולות הנדחפות מן האימפולס המיני, נובעות למעשה מן הרצון הלא תמיד מבורר או מודע, לגעת במקום הפנימי באדם שם יש את האפשרות להתמזג ולחזור לחיקה של האחדות….

בגיל הנעורים, הגוף ותנועת ההורמונים חזקים מיכולת הבירור והתבונה. ולכן בגיל זה האדם נדחף לפעילות מינית שאינה משרתת בהכרח את ההתפתחות שלו ואף עשויה לגרום למחלות רבות, לאוו דווקא גופניות, אלא יותר ברובד הרגשי, עקב אימפולס מיני שדוחף לפעילות מינית, שבמקורה עומד הרצון והצורך לאהבה וכן לשיבה לחיק האחדות, אך מתוך חוסר הבנה וחוסר בגרות או הכוונה, הנער – נערה, חוו מגע מיני לא בתנאים הנכונים, דבר שגרם למפחי נפש, לכאבים ולאכזבות רבות.. (ראה מאמר – "והנה קול דממה –השקט המוליד")

שימוש נכון באנרגיה המינית, מצריך בגרות והבנה רבה, וכן יכולת מסוימת של בקרה עצמית ואיפוק, שכן האימפולס המיני בטבעו אינטנסיבי ונוטה להתפרצות. יכולת האיפוק (הלא מדחיקה) הינה מפתח לעיסוק נכון באנרגיה המינית (ראה מאמר – "ישקני מנשיקות פיהו")

האנרגיה המינית הינה כוח הדוחף למגוון עצום של התנהגויות באדם, הרבה מן הקשרים החברתיים וכלל האינטראקציות שיש בין בני אדם, נובעות ונשענות על האנרגיה המינית, ומכאן כלל התיאוריות הפסיכולוגיות העוסקות בנטיות אלו שזיגמונד פרויד שחי בחברה פוריטנית ומודחקת היה הראשון שהחל להגדיר את התיאטרון האנושי הנשען על אימפולס המיני החבוי, הבא לידי ביטוי דרך אין ספור ביטויים שהם בסיכומו של יום "לבושים" לאימפולס המיני. פרויד פיתח כל מיני תיאוריות פסיכולוגיות שאפשר להסכים או לא להסכים איתו, אך בנקודה אחת הוא בהחלט צדק, והיא הנקודה של הכוח היסודי הפועל על האדם בכללותו וזהו הכוח המיני, ומהי הלגיטימציה הפנימית שיש לאדם לעסוק עם כוח זה באופן מקדם, ללא הדחקות המובילות לחוליים רבים, מתוך הבנת האורגניזם האנושי, מתוך הבנה על תכליתו של האדם ומה הם החסמים בדרכו וכיצד לעבוד עימם על מנת שדרכו והגשמתו של האדם תתרחש ללא קשיים מיותרים.

על הצדדים הפתולוגיים של השכבה הסיקוטית המאמר הבא

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s