כמה מילים לחג סוכות (2015)

על קבלה ונתינה- כמה מילים לחג הסוכות

מפי: קובי נחושתן; עריכה, כתיבה והוספת הפן הביוגרפי-אנתרופוסופי: אורנה בן דור, יועצת ביוגרפית

על פי היהדות מתחיל הזמן להיספר מיום בריאת האדם, היום השישי לבריאה. א' בתשרי הוא יום בריאת האדם, להעיד על חשיבותו ומרכזיותו של האדם בבריאה. כ"ב (22) הימים הקדושים ביותר בשנה- ראש השנה, יום כיפור, חג סוכות וחג הושענה רבה שהוא חג שמחת תורה, מתקיימים בחודש תשרי. כ"ב ימים מקבילים לכ"ב האותיות בכתב העברי, שראשיתן באות אלף שהינה: "אנוכי" שהוא האלוהים, וכמו כן גם צלם אלוהים בכל אדם ואדם, וסיומם באות תו- שהיא התכלית, תכלית בריאתו של האדם.

בספר יצירה, שהינו חיבור עברי עתיק שנודעת לו משמעות רבה בעולם המיסטיקה והקבלה, שכתיבתו מיוחסת לאברהם אבינו, ואשר זכה לפירושים מגוונים על ידי גדולי חכמי היהדות לאורך הדורות, נאמר שהעולם נברא על פי כ"ב האותיות ועשרת ספירות בלימה.
ספר היצירה עניינו בבריאת האדם ובתכליתו. עשרת ימי תשובה מקבילים לעשר ספירות בלימה. והן הצורות השונות דרכן יורד השפע לעולם. במדע הרוח

האנתרופוסופי, ובטרמינולוגיה היהודית-נוצרית העתיקה הן מכונות: ההיררכיות שראשיתן בשרפים, כרובים כתרים, ועד לספירה הסמוכה לבני האדם- המלאכים. הספירות או ההיררכיות הן הכלים של השפע שיורד לעולם שלנו מעולם האינסוף.
במהלך כ"ב ימים בחודש תשרי, מקבל עם ישראל שפע שמגיע מהאינסוף, שפע שאינו מיועד רק לעם ישראל, אלא לעולם כולו. חג הושענה רבה הוא גם חג המים שמתחילים לנטוף מהשמיים בגשם היורֵה, שהינו המשלה לשפע היורד מלמעלה למטה. השכינה השורה על עם ישראל ביציאת מצרים, מתפזרת גם היא בסוכה לארבע קצוות תבל.

מהלך הבריאה המתחיל מ:"בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ…" מגיע להשלמתו, כאשר השפע יורד ולאחר מכן נמסר הלאה. נקודה משמעותית זו מצביעה על המשימה המוטלת על כל אדם- לקבל ולמסור. אדם השומר לעצמו לא ממלא את שליחותו כאדם.
"כל העוסק בתורה לשמה תורתו נעשית לו סם חיים, … וכל העוסק בתורה שלא לשמה נעשית לו סם המוות". בתלמוד בבלי, מסכת תענית (ז, א):
כאשר אדם שומר לעצמו בלבד את מה שקיבל הופכת התורה עבורו לסם מוות. ואם בחג המים עסקינן- מתי הופכים מים חיים למים עכורים? כשהם עומדים, כשאין בהם תנועה.

על שמחת בית השואבה נאמר ש:"מי שלא ראה שמחת בית השואבה לא ראה שמחה מימיו". קבלת השפע מלמעלה ומסירתו הלאה, היא השמחה האולטימטיבית.
אסיים בדברים מספרו של ר. שטיינר חוקר מדע הרוח המודרני: "כיצד קונים דעת העולמות העליונים" :
" כל לימוד, כל קניית ידע, לשם העשרת ידיעותיך בלבד, לשם אגירת אוצרות יידע בתוכך, מטה אותך מן הדרך. מאידך הלימוד וקניית יידע לשם קידום התבגרותך לקראת התעלות האדם וקידום העולם מקדם אותך צעד קדימה…. אפשר לבטא אמת זו גם במשפט הקצר: כל אידיאה (ראיון) שאינה הופכת בך לאידיאל (משאת נפש), ממיתה כוח מסוים בנפשך; כל אידיאה שהופכת לאידאל, יוצרת בך כוחות של חיים.
חג שמח

קובי נחושתן ואורנה בן דור.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s