גווני הפנים ומשמעותם – פנים ט' – סימבוליקה גופנית נפשית

"תנו רבנן בשעה שהראה לו הקב"ה למשה תבנית המשכן וכל כליו הראהו ארבע אישות, אש אדומה, אש ירוקה, אש שחורה, אש לבנה, ואלו הן ראשי אבות הצבעים שבכל העולם. ולמה ארבע כנגד ארבע מלכיות… וכן באדם ארבעה מינים, מרה אדומה, מרה ירוקה, מרה מעושנת מרה מצוננת. לכך נעשה במשכן ארבעה מיני צבע כדי שיהיה זכרון להם לפני הקב"ה ויוצלו מארבע מלכיות ומכל חלאים ומזיקין." (מדרש גדול- שמות כו א)

צהוב– גוון זה משקף חולשה של תהליכי עיכול, החלק שקשור לתהליך הספיגה, ואינטליגנציה של המערכת  – את מה לספוג, נמצא בבלבול או "שיכחה". דבר הגורם לחולשה – עייפות כרונית (ככל שגוון הצבע יותר כהה ודהוי, זהו סמן לכרוניות של המצב וכן לעומק העייפות והשחיקה של  המערכת, ברק בעור משקף חיוניות, כך שצהוב עם ברק, משקף מצב "חדש" יחסית ואילו צהוב דהוי וכהה, עם עור יבש – משקף מצב כרוני ועמוק)  צבע צהוב קשור לצד המעכל של התודעה – ראה מאמר – "הקיבה – האספקט המעכל של התודעה"

מחלות עיכול משתקפות דרך צבע זה, וכן מחלת ה"צהבת" – הפטיטיס, משתקפת דרך עור פנים ובגוף בכלל, בצבע צהוב- עקב חוסר בתפקודי הכבד, ועלייה בבילירובין, דבר שיבוא לידי ביטוי בחולשה ובבעיות עיכול קשות.    

לגוון הצהוב יש היבט המשקף נטייה לעצבות למלנכוליה, בעיקר עם הגוון מתלווה עם חיוורון, כמו שהעור שקוף.  נטייה להתכנסות, העדפה לחוסר קומוניקציה – התרחקות.

חום – חום הינו למעשה "צהוב כהה" – המבטא הפרעה יותר עמוקה ממערכת העיכול לבדה. מערכת העיכול תהייה מעורבת – אך בגוון חום יש מעורבות של מערכות נוספות ובעיקר המערכת ההורמונאלית. כתמי חום על הפנים משקפים הורמונים לא מאוזנים ותפקודי כבד שמעורבים בזה. כן – "כתמי שמש" או פטריית שמש שלרוב הן בעקבות "קנדידה" או פטריה אחרת הבאה לידי ביטוי בעור, קשורה אף היא לתפקוד הורמונאלי (דבר זה ניכר לרוב אצל נשים המשתמשות בגלולות למניעת היריון – או לאחר טיפולים הורמונאליים. תופעת לוואי שכיחה הינה בכתמי שמש – כלומר כתמים חומים על הפנים או על העור בכלל)  חום בהיר ובוהק- בעיה חדשה עם וטליות ככלית טובה, חום כהה, דהוי, או כמו חרוך – משקף מחלה כרונית עם תשישות של הפן המטבולי- חילוף החומרים בגוף.

לרוב גוון חום משקף כי נוצר שינוי לא טבעי ביחס של האדם לחייו- החיים יותר טפלים, יותר חד גוניים, החיות והשמחה נלקחה ואילו שעמום ושממה חדרו לנפש.

אדום – חום עולה, חם לאדם. גוון אדום קשור לגלי חום הגיל המעבר בנשים, או בסומק ממבוכה. במצב זה יש נטייה להזעה יותר אינטנסיבית. יש מצבים בלחץ דם גבוהה שהפנים מאדימות, עקב הדם ש"עולה" לראש. במחלות חום הפנים נוטות להאדים, או לחילופין במצבים אלרגיים בהם יש גודש בסינוסים או במצח.  צבע אדום מבטא כעס – "הדם עלה לו לראש". לכן לצבע זה יש הקשר שעשוי להיות גופני, ואז הביטוי יהיה באדום שקשור למחלה, אך יש מצבים שאדום ישקף על הלך רוחו של האדם. לכעס יש ביטויים רבים, וכעס הינו רגש שמהווה כותרת להרבה דקויות רגשיות, כגון תסכול, מירמור, עלבון וכו'. (ראה מאמר – לזכותו של הכעס ולגנותו של הכועס)  כל אותן הדקויות של סוגי הרגשות הקשורים לכעס, יבוטאו על פני האדם דרך הצבע האדום, עם גוונים שונים.  צבע אדום לכיוון בורדו – כעס אינטנסיבי מאוד, צבע אדום מהיר- כעס קל או אי נוחות ואי סיפוק. לרוב אדום בוהק משקף מצב עכשווי ואילו אדום דהוי, משקף מצב גופני יותר ופחות רגשי, עם כרוניות במצב.

גוון אדום משקף אדם מהיר חמה, מתפרץ, אינטנסיבי, תגובות מהירות ולא תמיד שקולות.

ורוד  – ורוד הינו אדום עדין, מצב רגשי של מבוכה או לחילופין מצב ויטאלי חזק ובריא, כאשר ורוד נצפה בילדים, במבוגרים – ורוד משקף חולשה של המערכת בייצור אנרגיה, למרות שהאדם חש טוב, וזה עקב כוחות אשר   האדם סוחט מעצמו למקומות שכבר קשים מדי, לרוב צבע ורוד זה מזהיר לפני "קריסה" של המערכות שמייצרות אנרגיה, ואז על פני האדם יראה אזורי לחיים ורודים – אך חיוורון באזורים אחרים.

ירוק – גוון זה קשור לפעילות הישירה של תפקודי הכבד, לרוב גווני ירוק משקפים כי הכבד אינו "עובד" כשורה, ויש עליו עומסים של רעלים המצטברים ללא יכולת פינוי שלהם, וכן בעיה בייצור אנזימים, ובקשר עם כיס המרה.  מכיוון שכבד בתפקודו הנכון –קשור לתהליכי העיכול, אזי צפוי לראות גם בעיות עיכול בגוון ירוק, אך לגוון צהוב יש קשר ישיר יותר לעיכול (קיבה ומעיים) ואילו לירוק לכבד כאיבר באופן ישיר. לרוב ירוק מופיע על בסיס של אי איזון כרוני, ולכן הגוון יראה בצבע דהוי וכהה, עם גווני חום ושחור.

גוון ירוק משקף נטייה לרגשות נגטיביים הצבורים לאורך זמן ו"מרעילים" את  מערכת, רגשות כגון – קינאה, תאווה וכבוד.

שחור– גווני שחור משקפים את דרגת השחיקה שיש בתוך המערכת, יש לראות את מיקמו של הגוון השחור, כיוון שלמקום הגוון בפנים יש משמעות המראה את הרובד שנשחק.  לרוב כאשר מופיע גוון שחור, הוא בכל הפנים בגווני חוזק שונה, אם כי בדרגת הדגש אחרת. גוון שחור מראה על עייפות עמוקה, שחיקה אורגנית של מערכות גופניות, ולכן גוון זה מלמד תמיד על בעיות כרוניות ועמוקות.   בדרך כלל יש קשר לתפקודי הכליות לגוון שחור, ובבעיות כליה צפוי לראות יותר גווני שחור על פניו של אדם הסובל בכליותיו.   (מה הקשר בין הגוון השחור לאי תפקוד כלייתי – על כך יבוא מאמר בהמשך)

לרוב גוון שחור נצפה במחלות קשות וסופניות כגון – סרטן בשלביו האחרונים, כאשר המערכת אינה יכולה להנפיק לעצמה עוד אנרגיה.

אפור – גווני האפור נצפים לרוב במחלות כרוניות הבאות עם חולשה עמוקה המתפתחת באופן הדרגתי מאוד. האפור הינו גוון מקדים לשחור והוא קל יותר ביחס לשחור. לרוב האפור יראה ביחד עם עייפות כללית וחוסר במוטיבציה לחיים ובכלל. עייפות מן הסוג הנפשי יותר, הקשור לחידלון וייאוש וחוסר בראיית אופק להמשך הדרך. לרוב גווני האפור יראו עם עור דהוי ונפול – כמו שצונח למטה, דבר שמבטא את החולשה ואת הקושי להחזיק את "החיים" במסלול שאותו הוא קבע לעצמו.

לבן – או חיוורון-  גווני הלבן משקפים – קור – אי תנועה- לעיתים ממקורות גופניים, בהם אין לגוף את יכולת החימום העצמאית, או לחילופין גווני הלבן משקפים כי האדם חש במשהו או עשה משהו שגורם לתנועה הטבעית של חייו להיעצר – ואז הוא עומד על במקומו ללא יכולת התנועה, דבר שנצפה באנשים שחוו שוק גדול, או טראומה כלשהי.  לעיתים "טראומה" אינה בהכרח משהו קיצוני, לעיתים מצב חברתי של "הלבנת פני חברו" מספיקים לגרום לאדם שחווה זאת כעצירה של זרם החיים או עצירה של ספונטניות תגובתית, דבר שגורם לחוויית שוק למערכת של אדם זה.      יש שהודעה לא צפויה מחדשות לא טובות – עשויות לגרום לאדם מסוים חוויית שוק, דבר שיראה על פניו בגוון של חיוורון לא טבעי.   גווני לבן משקפים על נטייה לעצב, הגורם לריחוק ולניתוק מאנשים. יש אפשרות שלבן מצביע על קור נפשי, ניתוק רגשי היכול להגיע לאכזריות (לב קר) יש לגוון זה צד נוסף המצביע על נטייה אריסטוקרטית, גם היא קרה ומנותקת, מעודנת ברמה האינטלקטואלית ועשויה להיות קשה ונוקבת ונוטה לראות את האחר דרך דין ומשפט.                                                                                         מזווית אחרת – חיוורון משקף בעיה המטולוגית של אנמיה מסוגים שונים. או איבוד דם שעשוי להיות ממחלה או תאונה  או כל מוצא אחר.

כחול – לבן בדרגה עמוקה יותר, המערכת בשוק ונעצרה, דבר שגורם ל"ציאנוזיס" – חוסר בהספקת חמצן. גוון זה משקף חוסר בחמצן ולכן בעיות נשימה חמורות, לרוב כחול מופיע על השפתיים ולאחר מכן על הפנים כולם.  גוון זה מראה על קור עמוק בתוך המערכת, קור שגורם לקיפאון של כל דבר שנחוץ לתנועתו חום או אנרגיה.   גוון הכחול קשור לבעיות ריאה ונשימה.   לרוב גוון כחול משקף "קריסה" של האורגניזם, וכן מצבי חירום.

סיכוםאצל כל אדם יש צבע עור דומיננטי, אך יראו על פניו יותר מגוון אחד. ויש להתבונן את הגוון הדומיננטי – אשר הוא החשוב יותר.  כמו כן יש להתבונן על מיקומו של הגוון – לרוב הגוונים החשובים להבנת האדם – ממוקמים סביב לאיברי החושים, אף, פה, עיניים.  סביבם יראה הגוון היותר חשוב כאינדיקציה על מצבו של האדם.  כמו כן יש להתבונן  על סוגי גוונים המופיעים ביחד על הפנים, ומה איכותם המרכזית – בוהק או כהה ודהוי (אינדיקציה מרכזית להבנת דרגת החיוניות של האדם)  וכמו כן יש  לזכור תמיד כי צבע עור אתני – אינו סימן לכלום, ואנו מחפשים את הגוון הלא טבעי ביחס לצבע העור האתני.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s