מצח – סנטר, שני קצוות הפרצוף – (פנים ז') סימבוליקה גופנית נפשית

מצח

הכלל המרכזי בבחינת המצח , הינו ביחסיות של מבנה המצח , אל מול חלקי הפנים הנמוכים- מן הגבות עד לסנטר.    מבנה מאוזן מראה שליש מצח – שליש גבות לאף  – ושליש מן האף  עד לסוף סנטר.  הפרופורציה של שלושת החלקים משקפת את הצד היותר דומיננטי – והיותר מפותח, או לחילופין –  צדדים פחות מפותחים או מודחקים במכלול הנפש.

המצח כמבנה בפניו של אדם, מבטא את נטיית דפוסי המחשבה של האדם, וכן את אופיו של השימוש בצד המנטלי של התודעה, הצד החושב ומנתח, ועל אופן השימוש בו.

מצח פחוס וצר, עם נטייה של שיפוע קל – כמעין "מגלשה" מקו השיער לעיניים והגבות –  משקף – נטיות של יצר ראשוני, נטייה לדחפים בסיסיים שאינם בשליטה לחלוטין. אדם הנוטה לאימפולסיביות, היצר יותר חזק מן המחשבה.   לרוב אנשים פיזיים וחזקים מבחינה גופנית.

מצח ישר, הנראה כרצועה דקה בין קו השיער לגבות והעיניים –  אדם הנוטה לרגשנות, ולרגישות יתר. הרגשות יותר דומיננטיים ביחס למחשבה או לניתוח שכלי, אדם כנה לרוב ומיידי בתגובותיו.

מצח מאורך וצר- מבנה של מצח הנראה גבוהה ביחס לשאר חלקי הפנים – אדם עם נטיות "רוחניות", אדם השואף לגעת הדברים מעודנים, רגישות אינטלקטואלית. מחשבה הבוחנת אך אינה מדחיקה רגשות, אדם הניחן ביכולת התבוננות וראיית עומק.

מצח "מרובע"  – אדם מסודר, הצריך ארגון וסדר, מאורגן גם ברגשותיו, נוטה לאובססיביות אם דברים יוצאים  מן הסדר, ואז המחשבה יוצאת מפרופורציה ונהפכת לממד דומיננטי.

מצח הנראה כמו חרוט כלפי מעלה – אדם עם קושי להחזיק ריכוז לאורך זמן, אדם הנוטה לחפש דרכים אחרות לגעת בדברים, נוטה להתבונן כלא מעורב – כמו המן הצד, לא מבקש מעורבות. נראה כמרוחק, ולעיתים יראה כ"מטופש".

מצח עם אזור עליון בולט ואזור תחתון – גבות – פחוס פנימה –  אדם הנסמך על יכולת המחשבות שלו ככלי לבקיאות במרחב הקיומי והחברתי, מנטלי ואנליטי, מעריך שכל ועשוי להדחיק את היכולת הרגשית שלו.

סנטר

סנטר  – מבטא את הנחישות וכוח הרצון של האדם  –  כוח רצון מאוזן משתקף דרך סנטר הבולט בקו ישר ביחס לשפתיים.  הכלל בבחינת הסנטר הינו ביחס של הסנטר לכלל חלקי הפנים – ובעיקר בחיבור שלו ללסתות –  בשעה שהסנטר מלמד על כוח הרצון באדם, הלסתות מבטאות את היכולת של האדם לייצר אנרגיה וחיוניות אשר משאירות את הקו של הרצון חי ונושם.

סנטר פחוס – חולשה, תחושת תבוסתנות, העדפה לסגת או לוותר, חוסר רצון להתקוטט או לצור קונפליקטים, אדם שקט בדרך כלל המעוניין לצור קשרים של חיבור אמתי לבבי, מעדיף קשר של אחד לאחד. יש סיכוי שדווקא החולשה באנשים אלו יהווה מנוע חזק לשינוי להעצמה.

סנטר מחודד – האדם ישיר ואפילו בוטה, יודע מודע ורצונותיו ומוכן לצאת למאבק עליהם.  חד בתגובותיו ועשוי להיות מפתיע את האחר במהירות והפתעה של המידיות. מכוון מטרה.

סנטר "עקום" – אדם שידע קשיים רבים בחייו, אדם שרצה וניסה רבות ללכת במהלכים אשר נתקלו במאבקים רבים, ולא תמיד דרכו צלחה, והוא נאלץ לשנות את הקו חיים שלו לכיוונים של פשרה או משהו אחר שאילץ אותו לדבר שעבורו זה היה וויתור בעל כורחו.

סנטר עם לסת רחבה – אדם חזק – עשוי להיות ברוטלי אם רצונותיו אינם נענים, אדם שמצפה שהעולם ינהג לפי ההכתבה שלו.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s