התפתחות השכל – ממגנוליה ועד לג'ינסנג – סקירה היסטורית

על הרמדי Magnolia
ג'ינסג משקף את טור חמישי במלוא תפארתו – דרך הסוככניים – 1040 – 1240 לספירה – כלומר, השכל במלוא הדרתו. ואילו המגנוליים משקפים את הולדתו של השכל – mind – 3760 לפנ"הס – טור ראשון בתחילתו.

מגנוליה היא עץ בעל פרחים גדולים, עץ סוג מסדרת המגנוליים הקדומה שבמערכת בעלי הפרחים, והיא שייכת לסוג המונה כ -210 מינים. שמה ניתן לה על שם הבוטניקאי הצרפתי פייר מגנול.
כיוון שהסוג הוא קדום והתפתח בתקופת החרקים הגדולים – עוד לפני היות הדבורים, האבקת הפרחים הגדולים מתבצעת על ידי חיפושיות. כדי להימנע מנזק אותו עלולות לגרום החיפושיות, לפרח שחלות חזקות ביותר. התגלו מאובנים של מין ה-Magnolia acuminata מלפני 20 מיליון שנים, וצמחים אחרים ממשפחת המגנוליים התגלו במאובנים מלפני 95 מיליון שנים. מאפיין נוסף שנגרם בשל היותו צמח ראשוני וקדום, הוא עלי גביע ועלי כותרת משותפים וכן פרי הדומה לאצטרובל של עצי המחט.

התפוצה הטבעית של המגנוליה מתרכזת במזרח אסיה ובדרום-מזרח אסיה ומרכז נוסף נמצא במזרח צפון אמריקה ומרכזה, אזור הקריביים ומינים מסוימים בדרום אמריקה.

בצמח זה נפתחת טבלת הצמחים – כך שלמגנוליה יש "זכות ראשונים" לפתיחת מהלך האבולוציה אותה משקפת ומראה טבלת הצמחים. המגנוליה הינו צמח שעדיין משמר זיקה עם המשפחות העתיקות יותר שאינן כלולות בתוך טבלת הצמחים – ה conifers (מחטניים) – וכפי שלפירים יש מראה איצטרובלי דומה, כך ישנן גם איכויות זהות ביניהם: איכויות של אי שייכות, בלבול, פיזור נפש, חוסר וודאות לגבי הגדרת זהות אישית ועוד.

בתוך מהלך האבולוציה אותה מלמדת טבלת הצמחים – ניתן מקום של חשיבות יתירה למגנוליה, כיוון שב"רמדי" זה נולדה הפונקציה במערכת המוכנה "mind" – תודעה או "שכל" – (ראה מאמר טור ראשון- "על הדרך להשגת ידיעה מתוך התנסות" – חלק ב'). במינד נולדות יכולת הניתוח והמחשבה, יכולת ההמשגה של מחשבה למילים, יכולת ההבנה של מושגים, יכולת הקשר והיסק של דבר מתוך דבר, כל אלו קשורים להיבטים של ה mind. אולם במגנוליה, מהיותה כה ראשונית, כל אותה הפונקציה המכונה mind- אינה קיימת כמעט, ולכן אדם כזה חי בימינו במצוקה נוראה הקשורה לאי יכולת להגיב ולהבין את מה שחל סביבו. הוא חש אבוד ומוצף, הוא מבין כי העולם דורש ממנו ורוצה ממנו משהו – אך אין הוא יודע מה רוצים ממנו ומה עליו לעשות. לאט לאט הוא מסתגר בחוסר אונים בביתו ומעדיף להימנע מכול סוג של מגע עם העולם, שכן כל מגע כזה מצריך ממנו איזו דרגה של בקיאות או הבנה של תוכן ודברים, נושא שבו הוא לוקה קשות ללא יכולת כלל להבין.

מקרה לדוגמא:

בחור בכן 35, חי עדיין אצל הוריו – הם מטפלים בו כמו שהיה תינוק – כל צרכיו מתמלאים על ידי הוריו. עם זאת הוא איננו "מפונק" ולא "פונק" יותר מאשר אחיו שמצליחים בחייהם טוב. ברובד הרפואי אין לו בעיות מיוחדות, הוא חש עצל וכבד (דומה ל- sulphur- מבחינה זו) כמו כן הוא מדבר לעניין, אך אינו מצליח לעקוב אחר השיחה (ניתן לחשוב גם על barita carbonica – עקב אי הבשלות והתלות בהוריו – אך הוא לא מראה סימנים של חוסר ביטחון כלל – אלא תסכול עמוק מחוסר יכולת להתמודדות עם החיים ודרישותיהם. מראה כללי של אדם מסודר ומאורגן כלפי חוץ, אך מבולגן מאוד בתוך חדרו וביתו, סדר יום לא קבוע, והוא נוטה לחיות בלילה, "כי אז אף אחד לא רוצה ממני כלום". הוא נראה מתוסכל מאוד אך ללא יכולת רגשית לבטא את עוצמת הרגש – והוא מבטא זאת באופן דל מאוד ביחסיות של עוצמת הבעיה. חש מחוסר כלים ויכולת להתמודדות עם כל דבר: חברה חדשה, לימודים או פרנסה, הכול גדול עליו. דרך דיבורו איטית וכבדה (alumina) אך הוא משלים את דבריו טוב, עם קונטקסט נכון וברור. בשיחה לעיתים הוא נתקע עקב אי יכולת להבין את מה שנאמר, ולכן הוא נותר תמה – איך עליו להגיב?
זו תמונה מדויקת של מצבו המנטלי של "מגנוליה" – למגנוליה אין את ממד ה"שכל, הוא קיים כפוטנציאל שאפשרי לאדם, אך שמעולם לא בקע או הבשיל, ולכן בכל היבט אפשרי – מה שרואים במקרה זה החיסרון של ממד ה"שכל" על שלל תפקודיו. במצב זה האדם יידע כי יש לו בעיה, הוא חש עצמו "תקוע" – חש שכולם מתקדמים חוץ ממנו, העולם זז והוא לא יכול לקחת בזה חלק. אין הוא יכול נסח את ה"בעיה", הוא יסביר את תסכולו ממקומו בחיים, אך הוא לא יהיה עם דרגת מודעות המסוגלת להגדיר את אופיו של החיסרון אות והוא חש. (אדם המסוגל לתמלל במילים את אופייה של המצוקה, קיים בדרגת מודעות גבוהה יותר) במגנוליה – אין אפשרות לבטא את המצוקה במילים, כיוון שאין את הפונקציה המכונה mind. לכן הוא יראה מבולבל, נבוך, תמה, איטי, מכונס ויראה קושי כללי גדול לביטוי ולתקשורת.
מקרים אלו – על מטפל להיות מסוגל להבין ולראות את מה שהאדם אומר למרות שאין לו מילים להמשיג את דבריו. בדרך כלל המטפל ההומאופתי מחפש "מילים" או דיבור קונקרטי כלשהו שיהווה את העדות לסימפטום שמייחד את האדם ואת הרמדי, כאן במגנוליה לא ניתן למצוא "מילים" כאלו ויש להבין את האספקט האורגני שחסר במבנה הכללי של אותו האדם. לכן דרך האבחון של הרמדי והאופן לראות את הרמדי, הינה בדרכים אחרות, הקשורות להבנת המצוקה של המטופל – מצוקה שכאמור אין לו יכולת לתמלל כפי דרגת העומק והטוטליות שלה.

מעקב:

הבחור קיבל Magnolia 6 ch – פעמיים ביום למשך שלושה חודשים. במהלך תקופה זו האספקט המכונה mind חזר לתפקד. כלומר, יכולת ההבנה והבקיאות הסביבתית חזרה – או נפתחה. ולכן יכול היה ל"התניע" את חייו למקומות הרצויים.
בדרך כלל במקרים אלו – כאשר הרמדי מרפא מקום כזה באדם, ומצמצם פערים גדולים של שנים שפוספסו, תהליכי התפתחות שהיו צריכים להחוות בגיל צעיר יותר ולא נחוו, חסך גדול בתוך הקוגניציה של האדם – אזי כאשר אותו אדם "מגנוליה" מתעורר מתרדמת ה"שכל", הוא עשוי להיבהל ממה שלפתע הוא מבין, מהזמן בו חי כישן ולא כאדם חי ופעיל. והוא עשוי לחוש ייאוש גדול מן המצב שלפתע הוא מבין על עצמו.
למצבים אלו יש לטבלה הרבה מה לומר – כיוון שזה עיקר הנושא בו עוסקת הטבלה – בתהליכי התפתחות. במקרה בספציפי של הבחור הנ"ל, הוא המשיך בעידוד המטפל עם מגנוליה לעוד כמה חודשים, דבר שחיזק מאוד את תפקודי יכולת ה"שכל" שלו והביא לצמצום בפערי חייו באופן הדרגתי.

סיכום

מגנוליה הינו הרמדי שמוליד את הפונקציה המכונה mind- בממדים אחרים אין פתולוגיה ברמדי. ברובד הגופני יש לרמדי זה בעיות ראומטיות המבטאות את חוסר יכולתו של האדם לתנועה עצמאית בעולם, כמו כן יש לרמדי נטייה לייצר בעיות לב עם קושי נשימתי, עקב חסרון היכולת ליצירת חיים אינדיבידואליים.
מה הקשר בין אינדיבידואליות לבעיות לב ונשימה? כל התרופות הכלולות בטבלה הצמחים, מחויבות לייצר לעצמן ציר פנימי של מיוחדות אינדיבידואלית, זהו הצו ההתפתחותי של הטבלה, אם אין את הכלים להתפתחות זו, אזי האיבר בגוף שלו זיקה למהותו הבסיסית של האדם ינזק ביחסי גוף נפש. במקרה של המגנוליה – הנזק יתרחש בלב, בנשימה וביכולת המוטורית, בלוויית חווית מגושמות וכבדות. (כל התרופות ההומאופתיות שאינן כלולות בעולם הצומח – אינן תחת צו ההתפתחות לאינדיווידואליות).

השוואה של הדינמיקה ברמדיס מסדרת המגנוליים
Magnol
אנרגיה – החמרת בוקר – קושי כללי בבקר. כאשר קם מן המיטה. – מוטב בתנועה.
גופני – נטייה לבעיית לב עם קושי נשימתי וראומטיזם.
רגשי – עייפות מחשבתית – תחושת ציפה, בלבול וקושי בריכוז
מנטלי – עזבו אותי בשקט – כיוון שאני לא יכול להבין כלום, הכול מהיר לי מדי.
עדיין גר אצל ההורים, החיים שלי לא קורים, חש בשולי החיים. לכן קשה לקום בבוקר.

Myrist
אנרגיה – רוב היום חש חולשה ויש דפוס מוגדר של פיקים בפרצי אנרגיה.
גופני – דלקות אקוטיות לכיוון אבצס
רגשי – מאבד את הרצון לענייני העולם ועסקים, ירידה משמעותית מ4 אח"צ.
מנטלי – חיי תלויים ביכולת שלי להסתדר חומרית.

Nux-m
אנרגיה – חולשה כללית שהופכת את האדם לרגיש לקור ולחות –הטבה ביובש חם
גופני – יובש ברקמות הרטובות – מח ועצבים
רגשי – בלבול – נטייה לעילפון מגירויים חזקים, מוצף מהר ומתעלף, קושי לדבר.
מנטלי – עדיף להישאר ילד, ככה לא יאתגרו אותי יותר מדי, כי אני לא יכול לעמוד באתגר שנקרא חיים, לכן מעדיף להיות כילד (בריטה קרבוניקה) מבטאים את התפתחות ההכרה הבסיסית – לכן בלבול מנטלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s