כיצד ללמוד רמדי הומאופתי – חלק ח' – calendula – כדוגמה

1- אנרגיה – ל calendula יש תחושת עייפות כללית, הכוח הוויטאלי של קלנדולה חלש, למרות שהם אנשים עם חיות רגשית אנרגטית אשר מבטאת את עצמה טוב ובנוכחות מודעת. קלנדולה יוצר ביו ריתמוס של תחושת "מסך" אנרגטי, שמה שהוא לא יעשה כדי לצאת ממצב זה, לא יעזור והוא יחוש עייפות ולאות לא טבעיים למצבו וליכולותיו הרגילות. תחושת "מסך" זה מוביל לרגישות גבוהה ללחות ולקור, ולתגובתיות חזקה מאוד לכאב, כאב נחווה בקלנדולה ללא פרופורציה לסיבת הכאב. העייפות והלאות של קלנדולה יכולים להיות במצבים כרוניים ואקוטיים כאחד, במצב הכרוני – העייפות תתלווה כרקע למצב נפשי שידובר בהמשך, וברובד האקוטי נראה עייפות מיידית לאחר פציעה, עייפות ללא פרופורציה לעוצמת הפציעה, כלומר – אדם נחבל קלות יחסית ומיד חש עייפות ולאות וקושי כללי בתפקוד. מצב זה משקף כי "מצב" קלנדולה היה כבר בתוך האופציה המערכתית של אדם זה. כך שהעייפות גם היא נכחה לפני פציעה שהובילה לתשישות, אך העייפות הייתה בדרגות "נסבלות", והפציעה חשפה את התמונה של קלנדולה באופן מובהק יותר. כלומר – הביו ריתמוס של קלנדולה כבר קיים בתוך המערכת ולכן האדם עשוי להפוך ל"קלנדולה" מסיבות קלות יחסית, כאשר העייפות שיוצרת תחושת מסך, היא זו שקדמה לשאר ההופעה הסימפטומטית.

2- זיקה פיזית – קלנדולה ידוע כרמדי לפגיעות עור ורקמות רכות כמו arnica ו – bellis perenis (שלושתם ממשפחת המורכבים) קלנדולה באיכותו הגשמית, מרפא ומחדש את האפידרמיס של העור, הוא מחטא ומביא להחלמה של דלקות עור קשות כמו אבצסים, פגיעות עור שלא מחלימות לאור מצב סוכרתי, וכן גנגרנות מסיבות סוכרתיות או זיהומיות. קלנדולה משפיע גם על רקמות שלד שריר, בפגיעות אקוטיות של גידים ומיתרים, כאשר פגיעות ספורט של קלנדולה מתאפיינות בתשישות אך עם צורך להיות בתנועה שמשפר את הכאב בדומה ל – rhus tox – ויש אפשרות אחרת בקלנדולה שהתשישות מובילה לרצון לשכב ולא לזוז וכל תנועה מחמירה בדומה ל- bryonia- כך שקלנדולה נמצא בין שניהם. יש לקלנדולה נטייה לאיבוד שמיעה באקלים קר ולח, אך כדי שתנאים אלו יתקיימו ואדם יאבד שמיעה בקור ולחות, יש תופעות מוקדמות של תשישות ורגישות כללית (דבר שהוא כשלעמו peculiar – שכן העייפות הייתה אמורה ליצור יותר נטייה לאפטיות וחוסר תפקוד – ירידה ביכולת התגובה של המערכת , אך בקלנדולה יש תשישות ורגישות נפשית כאשר האדם ער  חי ופעיל)
יש אפשרות לתחושת בחילה שמתלווה לפציעות אקוטית בקלנדולה, עם כאב או רגישות בטבור.

3- רגשות – מצבו הרגשי של קלנדולה מאוד פתוח בתחילה ורגיש לאחר ואמפטי מאוד למצבו של האחר, לרוב יש לו רגשות חיים והוא מתקשר את עצמו טוב ובאינטליגנטיות רבה, הוא נוכח עמוק במה שמתרחש סביבו והוא יחווה את מה שקורה בתוכו וייתן לזה לפעול עליו. הוא רוצה ואוהב תקשורת ושיתוף רגשי ולרוב הוא אדם חם ונעים – זה במצבו ה"בריא". במצבו ה"חולה" – הוא עשוי להיפגע רגשית מהר ועמוק ואז תגובתו תהייה בתחילה בעלבון שיראה לעולם, ובכעסנות לא מתפרצת, וכן ברגישות גבוהה של תגובות מהירות ולא פרופורציונליות, אך תגובותיו עדינות ולא אגרסיביות. ברובד עמוק יותר, קלנדולה יגיב באי שקט ובחרדה ובנטייה להתכנסות פנימה עם תחושת חרטה. כאשר קלנדולה הפך למצב רגשי כרוני , נראה תמונה קרובה מאוד ל- natrum muriaticum – שם יהיה כאב רגשי ועצבות עמוקה כעננה על הלב, דבר שמעיב את מצבו הנפשי של קלנדולה על בסיס יום יומי, ויהיה קשה ברובד הכרוני למטופל קלנדולה לתאר ולהסביר מדוע הוא חש את העצב שעוטף אותו, ולכן מצב זה עשוי לבלבל עם natrum muruaticum, אך קלנדולה יותר חי ויותר תקשורתי וקל לו יותר בקשרים אנושיים באופן יחסי ל – nat mur, שהוא סגור יותר אם קושי גדול יותר להתפתח ולדבר על עצמו. קלנדולה ידוע ברמדי "אקוטי" אך למעשה יש לו שני אספקטים, ושני אלה באים לידי ביטוי ישיר גם בספירה ברגשית, כשם שקלנדולה עם זיקה לפציעות עור ומערכת שלד שריר , כך הוא נוטה להיפגע רגשית בעיקר בתוך מערכות חברתיות אינטימיות או זוגיות. רוב המצבים הכרוניים של קלנדולה ברובד הרגשי, יהיה לאור יחסים זוגיים שבהם הצד השני עשה לו משהו, והוא כבר עבר על ה"משבר", אך המשבר או רצף המשברים, הותיר בליבו עננה, שלא ניתן להסיר או להמשיך הלאה באמת, וכך הוא נותר עם תחושת כאב שלא עוברת ושהזמן רק מעמיק אותה, כאשר בעבור זמן נותר רק העננה של כאב ונשכחת הסיבה הראשונית להופעת הכאב. כך שקלנדולה כרוני יראה הרבה בתוך מערכות יחסים שניראות טוב בסך הכול, אך יש אצל קלנדולה עננה שלא מניחה לו – דוגמהזוג נשוי כ25 שנה, היא בגדה בוא לפני 20 שנה באירוע חד פעמי, הם דיברו על זה ועבדו על הזוגיות ועקב העבודה שיפרו את הקומוניקציה ואת ה"ביחד" שלהם לעומקים חדשים. אך אצל האיש נותרה עננת כאב שהאפילה ויצרה אצלו למשך השנים תחושת יגון ללא הסבר ויכולת להגיד מדוע כך הוא חש. וקלנדולה ב 200 סי מנה אחת שחררה לחלוטין את התחושה הזו שליוותה אותו זמן רב.
(תחושה זו של כאב מבטאת את הנטייה האידאית הרגשית של קלנדולה, הוא כמו ואומר- איך ייתכן שהיא עשתה ככה? איך ייתכן שאנשים אוהבים ונשואים עושים ככה אחד לשני?? ומקום אידאי זה, הוא ששומר את הפצע הנפשי – דבר שידובר בהמשך)

4- פילוסופיית חיים וגישת יסוד – קלנדולה מפתח גישה של אופטימיות עצובה. הוא חש צער ועצבות לאורך שנים רבות, אך הוא לעולם לא מאבד תקווה מן האפשרות לחוות יחסים כמו האופן שהוא רוצה ומקווה לעצמו, ולכן הוא מתמיד לנסות ולהישאר פתוח לאפשרות שיש לו סיכוי, וזה למרות פגיעות נפשיות מצטברות לאורך השנים. יש לקלנדולה חווית אידיאל על יחסיים אידאיים, וזה למרות שהוא שבע מהמורות וקשיים שגרמו לו למפחי נפש רבים לאורך השנים, אותה אידאיות רגשית לעולם לא עזבה אותו, הוא נותר "רענן" בפוטנציאל בנפשי שלו, וזה אל אף הכאב שמלווה אותו כעננה. כך שגישת היסוד של קלנדולה הינה עם אמונה ותקווה שיש אפשרות אחרת, דבר שלא נראה אצל nat mur, שלאחר פגיעה אחת או שתיים, נסגר הגולל אצלו לאופציה נוספת של יחסים טובים ואוהבים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s