בראשית – ב' ראשית (סיכום המפגש השני של טבלת הצמחים 29.1.13)

הטור הראשון
הטור הראשון מתחיל את מסע התפתחות האדם, וככזה הוא מציב את המרכיבים הנדרשים לבניית המבנה האנושי. הטבלה משקפת את מבנה האדם כמו שהוא ידוע נכון לעידן הנוכחי, כך שבטור ראשון נפתח התהליך, ויש לתת תשומת לב רבה לאופן שבו הוא נפתח.
יש לציין שמסע התפתחות זה קשור רק לקבוצת הצמחים הפורחים, הצמחים "החדשים" יותר. לפניהם כמובן היו עידנים קדומים יותר, שמהם שרדו השרכים, ה-Conifers, ה-Cycas, Lyc, ephedra והאצות (להם יש, לכן, טבלה משלהם). הצמחים הקדומים משקפים עידנים אחרים ותקופות אחרות, עולם קדום שאינו ידוע לנו, ומבנה אנושי שעליו לא ידוע לנו היום כמעט ולא כלום. וכך הטבלה, ובתוכה ששת הטורים, שייכת יותר לאדם כפי שהוא מוכר לנו היום.
הטור הראשון נפתח עם שתי קבוצות צמחים שממוקמים בשורה הראשונה, ומתוך כך אנו למדים על שתי התחלות, או שתי "בראשית", לטור ולטבלה כולה:
הקבוצה הראשונה היא ה-Magnoliales – עם הרמדיס Myris, Nux-m, שהתמות הבולטות שלהן הן מבוכה, בלבול, קושי לעקוב עם פעילות ה-mind אחר המתרחש, וקושי למלל תחושות, תחושת זרות וניתוק מן העולם, נטייה לעילפון, זהות לא מוגדרת ופחדים מדברים לא מוגדרים. כל התמות הללו מראות כיצד המרכיב הבסיסי הראשון שנולד (ובו הכול תלוי) – הוא התודעה. ואכן, התודעה היא המרכיב המרכזי שהטבלה כולה עוסקת בו: כל הטבלה היא מסע של תודעה, מסע העוסק בהבשלה ובתהליכי ההתבגרות של התודעה, החל במצב חווייתי, ממצב ראשוני של תודעה (כפי שרואים בטור ראשון) וכלה במודעות מלאה (כפי שנראה בפגישות – בטור שישי). כך מתחילה התודעה בתוך ה-Manoliales. ולכן כל הסימפטומים של הקבוצה קשורים למודעות ראשונית: מעורפלת עדיין, מבולבלת ומתקשה להגדיר את עצמה.
הקבוצה השנייה שנמצאת בשורה הראשונה ביחד עם המגנוליאלס, היא הנופרניים (Nymphaeales). נכללים בה לוטוס, נופר ונימפאה. המשותף להן – בעיות של חלק גוף תחתון, של האזור המיני: בעיות גינקולוגיות כגון מחזור שמסתיים מוקדם מדי, דלקות, הפרשות, מיומות, ציסטות, שחלות פוליציסטיות, קושי בפיריון וכו'. יש חוסר איזון בניהול משק הנוזלים במערכת (כולם פרחי מים). מבחינה נפשית – התמות המרכזיות הן נאיביות וגישה ילדותית לסובב, נטיות לשאלות "רוחניות", תשוקה לנקי ולטהור, קושי בהפעלת ה-mind בתהליכי חשיבה, בלבול (בדומה ל-Magnoliales), קונפליקט בין גשמי לרוחני, בין טמא לטהור, בין אדמה (בוץ) לשמים. יש להן נטייה לחוש כאילו התלכלכו עקב המגע עם העולם, הולכים בעולם ותמהים עליו – "מהו העולם הזה ומה אני עושה כאן"? הנופרניים מציגים רגישות והזדהות רבה עם סבל העולם.

כל שנאמר על קבוצה זו מראה שהמרכיב השני להתפתחות המבנה האנושי הוא המיניות של האדם, מיניות מהזווית הבסיסית – מהי הנטייה המינית של האדם – זכר? נקבה? א-מיני? הקבוצה מלמדת על תנועת האנרגיה המינית באדם, האנרגיה היוצרת והחיה המפעמת בעוצמה בטור הראשון – שעדיין אין כלי להכילה (דרך קבוצה זו אפשר ללמוד על תהליכים שמכונים במזרח "טנטרה", וכן על אופני העבודה אם אנרגיה זו).
תחילת הטבלה מלמדת אם כך ששני היסודות הראשונים הנצרכים להתפתחות האדם הם התודעה המבחינה ולומדת, והאנרגיה המינית הבוראת את החומר, יוצרת זהות מינית, ומפרידה את העולם לשני כוחות (זכרי ונקבי, יין ויאנג) שפעולתם ההדדית נותנת חיות ומפעילה את רוב תפקודי האדם – והעולם.
נקודה נוספת היא חוסר הגבולות וההכלה בטור הראשון. בטור הראשון האנרגיות נמצאות בצורה הראשונית ביותר, ואילו שהתודעה, הנמצאת כאן בניצני ראשיתה, עדיין לא יצרה הגנה ומסגרת (המקבילה ההיסטורית לתקופה זו היא ההתחלה הפרהיסטורית של האדם – המצאת האש, שימוש בכלים ותקופת האבן). במילים אחרות, עדיין אין כלי להכיל את האנרגיות העוצמתיות של תחילת הבריאה, של היצירה הראשונית. לכן מלבד ערפול כללי של התודעה, נראה תחושה כללית של חוסר גבולות וחשיפות. אלו יצבעו כל תהליך שנראה בהמשך.
במעלה הטור – קבוצות ה' Piperales laurales, Aristolochiales משקפות את המשך המסע וההתפתחות מבחינת בירור התודעה מחד גיסא וברור האספקט המיני יצרי מאידך גיסא. כך נמצא ב-Piperales צורך לסיפוק מידי, יצרים ללא גבולות, עירור עצבי, או להפך – ערפל ושעמום, זיקה חזקה למערכת השתן ,מין, הלב והעצבים. ב-Laurales מתרכזות התמות המרכזיות בתחושת חולשה וחשיפות יתרה, והתגובה ההפוכה היא רגזנות, זעם ואלימות, תגובה עוצמתית עד למוות ממש (קמפורה). ברובד הגופני רואים את חוסר הגבולות בנטייה לדימומים חזקים. ב-Aristolochiales ההיבט המיני נחשף לעולם, ובאינטראקציה עמו נחווה כחדיר, כבעייתי: תמות של עור חשוף, חוויית נחדרות ,זיהוי ראשוני של זהות מינית, sexual abuse, גירוי עצבי חזק ותגובות קשות לסטימולנטים כגון סמים, אלכוהול וטבק.

הקבוצה הבאה בטור יושבת על שורות 4-5-6 – הנוריתיים- Ranunculales, בקבוצה זו נולד המרכיב הבא והעקרוני להתפתחות האדם – הרגש והמודעות לרגש. כאמור, התודעה עוברת תהליכי התפתחות לאורך כל מהלך הטבלה: דרך הנופרניים ראינו את מנוע ההתפתחות הראשוני שיוצר את התודעה – המיניות, דרך הנוריתיים רואים את המנוע השני להתפתחות – הרגשות. המיניות קשורה יותר לבניית המבנה ולקיום חוויות יסוד, הרגש מאפשר התפתחות, ונדרש כדי להכיר את עצמו ואת עולמו מתוך חוויה והתנסות. הרגש בטבעו הבסיסי מגיב ומביא לחוויה, כך שדרך הנוריתיים רואים את התחלת ההתפתחות של מה שמכונה היום "אינטליגנציה רגשית". ואכן, לאורך ההתפתחות בטור כולו האתגר הבסיסי הוא תהליך ההתבררות וההבחנה של אדם את עצמו מן הסובב. הפרדת הרגשות ועבודה אתם היא חלק מרכזי המניע תהליך בירור זה.

תהליך הטור כולו מסתיים ב-Papaverales, ובכך מסתיים שלב ראשון בהתבררות: האדם מתפתח ממצב של "מגיב" למצב אנושי של "מודע". ואולם המודעות ב-Papaverales עדיין חסרת כלי, חסרת ממשות. עדיין אין יכולת לתרגם את הידיעה למעשה, כך שישנה ידיעה אך אי אפשר לעשות דבר עם הידיעה שאליה הגיעו, דבר המוביל לשיתוק. וכאן מסתיים מסע הטור הראשון, שיתחיל בטור הבא ביצירת גבולות (ועל כך – בפגישה הבאה).

מאמר זה נכתב בשיתוף עם מיכל יקיר.

הסדנה נערכת אחת לשבועיים בימי שלישי ב-18:30 בקמפוס ברושים. אפשר להגיע לפגישות בודדות. הפגישה הבאה – ב-12.2.13

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s