מאמר "גאולה פרטית" – פסח 2012

א. הקדמה: 3 סוגי גאולות יש בעולם
1. גאולה פרטית, התלויה באדם, בכוחו, ברצונו ובמשאבים העומדים לרשותו.
2. גאולה לאומית. גאולה זאת תלויה באדם באופן חלקי.
3. גאולה כלל עולמית. גאולה זו אינה תלויה באדם ואין לו השפעה ישירה עליה, למרות היותו מושפע מתהליך כזה באופן ישיר.
אנו נתמקד כעת בגאולה פרטית, גאולתו של האדם הפרטי.
כאשר אנו מדברים על גאולה, מתעוררת השאלה: גאולה ממה?

ב. ממה יש לו לאדם להיגאל?
מושג הגאולה יוצא מתוך ההנחה שהאדם סובל ומשועבד על ידי כוחות חזקים ממנו או עוינים ומזיקים באופיים ושהאדם חש "שלא במקומו". לכן בתחילה על האדם לברר עם עצמו אם אכן הוא חש כך. האם אכן הוא מזהה שהוא עצמו נמצא תחת "כובש זר" המכתיב לו אורחות חיים הזרים לאופיו. קיים סיכון שאדם מסוים לא יבין מה כאן העניין ויחוש מאוד בטוב ובנוח עם מקומו ומצבו בחיים. כלומר שטוב לו, ולכן למה להיטרד בכלל עם שאלות כאלה. זהו מצב נפוץ מאוד בעיקר בגלל תרבות השפע, שיוצרת תחושה כאילו יש הכל או שכאילו הכל אפשרי.
מובן שאין זה כך. דויד המלך בעצמו אומר "כי גר אנכי בארץ". מילא אם אדם חסר כלו היה אומר את זה, אבל משפט זה נאמר מפי דויד המלך, שיש לו הכול מכול: כסף, נשים, ארמונות, צבא נאמן ועוד. ולמרות זאת הוא עדיין חש זר לכל זה. מה ניתן ללמוד מכך? שעיקר נפשו של האדם אינה חומרית ואיננה שייכת למרוץ האין סופי של החברה המערבית. עיקר נפשו של האדם היא בעלת איכויות נאצלות עדינות וטהורות, ומי שחש בכך או אפילו יודע זאת בחוויה ישירה, כלומר הוא מכיר את עצמו כ"נשמה", כי אז ברורה לו ביותר תחושת הזרות לעולם כמו שהוא נראה היום.
בנוסף, אדם עשוי להיתקל בקשיים רבים. וזאת כיוון שהעולם כולו ניראה כמדבר הפוך מנפשו. לכן הוא עשוי לחוש לבד, קטן מול גדולים, מעט מול רבים, והוא עשוי לאבד את אמונתו בעצמו ואף לאמץ לעצמו דעות שאנשים יכולים לשתול בתוכו כאילו הוא "דפוק" או משוגע. מצב נפשי פנימי שכזה בעייתי במיוחד.
כמו כן, במהלך החיים קיימים מצבים רבים מאוד שבהם האדם חש עצמו בסבל. למשל – סובל ממחלה או מזקנה, או מיחסים קשים ומורכבים ועוד. גם כאן עולה השאלה מדוע כל זה קורה ומה סיבת כל הסבל הזה?
סבל הינו עדות לדבר שאינו במקומו או שאינו במידה הנכונה. כמו למשל – אם הכליות אינן פועלות ביחס נכון לכלי הדם, הדבר יוביל למחלה. כאשר הקיבה אינה יכולה להכיל מזון – מתפתחת מחלה. כל איבר שאינו במקומו ואינו מתפקד ביחס הנכון לשאר חלקי המערכת יוביל לסבל. כך גם כאשר עולים רגשות קשים, או כאשר נוצר חוסר הרמוניה בין סך הרגשות. כמו כן כאשר קיימת הקצנה ברגש מסוים, כגון שנאה יתר על המידה או כעס יתר על המידה, או כל רגש אחר קיצוני, כל זה יוביל לסבל. כך שכל דבר שאינו במקום שיועד לו וביחס נכון לשאר החלקים, מוביל לסבל. הסבל הוא אחת מן הדרכים שעניינן לעורר את האדם לבדיקה: מה במה שהוא עושה, או חי, אינו כראוי.
כאשר אדם נוכח כי הוא חי בסבל, מגיעה השעה והבשילו התנאים לתחילת התהליך של גאולה אישית. עיקר העניין: גאולה פרטית הינה הידיעה מי הוא האדם באמת, מאין האדם בא ולאן פניו מועדות. וידיעה זאת היא עיקר תהליך הגאולה הפרטית.

ג. סימני הגאולה
יש בחיי אדם הרבה אירועים ומספר צמתים שעניינם לעורר את האדם לשאלות אלה.
צומת אחד מרכזי שכזה הוא תקופת גיל ההתבגרות, שבה מתרחש המעבר מילדות לבגרות, דרך תהליך של בניית זהות של אדם עצמאי ומתפקד בדעתו שלו. בזמן כזה יש אפשרות להיחשף למקורות נפשיים החורגים מן הפסיכולוגיה הרגילה, ויש להיות מודעים לכך ולמה זה אומר. כלומר קיימת אפשרות שנער שהחברה מקטלגת אותו כעובר משבר גיל התבגרות, למעשה ייתכן כי הוא נפתח לעולמות גבוהים יותר, עולמות אנרגטיים או נשמתיים, שהם עדינים יותר ויכולים לבלבל נער צעיר שאינו מיומן במה שזה אומר ואיך לעסוק בעולמות כאלה.
צומת מרכזי נוסף הוא מה שמכונה "משבר גיל ה-40". משבר זה הינו צומת מבורך מאוד שתכליתו לעצור אורח חיים שאינו תואם את קו הנשמה של האדם. משבר כזה בא כדי לעורר ולבדוק היכן קיים צורך לשינוי.
בנוסף, במשך היום יום האדם נפגש כל הזמן ברמיזות – דרך אנשים או דרך מצבים שבאים אף הם לעורר אותו לאפשרויות נוספות.
על האדם להיות פתוח בלבו כדי לחוש בכך ולראות את מה שהמציאות מנסה לומר לו. סוג כזה של הקשבה נקרא בכתובים "לשמוע בת קול" או "יצאה בת קול ואמרה". רמיזה באה לאדם בהרבה מאוד סימנים. בתרבויות קדומות קוראים לזה "סימני אומן", כלומר הניסיון להבין אם יש משמעות למה שקורה סביב האדם ומה זה בא להגיד לו. כמו למשל, אדם קם בבוקר ו-3 כוסות נשמטו מידו ונשברו. האם זה אקראי, או האם זה בא לעורר את האדם למשהו?

ד. כיצד מתקיימת הגאולה? כיצד האדם יכול לגאול את עצמו?
גאולה פרטית מתחילה בזיהוי שיש צורך בשינוי. בהכרה בכך שהאופן האדם שבו חי את חייו מצריך שינוי. לעתים, כדי שהאדם יוכל להתעורר ולבצע שינוי שכזה, יש צורך במורה – אדם אחר המכיר את הדרך ויכול להנחות את האדם אל מה הוא צריך להיות מודע. לעתים האדם יקבל עזרה רבה דרך אנשים, קבוצות, או חסד המגיע מגבוה. כדי לעבור תהליך של שינוי יסודי ואמיתי, יש צורך סובלנות רבה. שינוי אמיתי קורה על פני טווחי זמן ארוכים, ויש צורך במוכנות לעמוד אל מול הלא ידוע למשך זמן רב. לרוב, דבר זה אף הוא מצריך מורה אמין או קהילה תומכת ההולכת באותה הדרך.

ה. סיכום
תהליך הגאולה הפרטית הינו תהליך ההתעוררות של נפש האדם והגשמת הפוטנציאל הטמון בו. כאשר האדם נפתח לכך באמת, כי אז עזרה תיקרה בדרכו, ואירועים רבים, הבאים לעורר אותו ולהנחותו בדרך הנכונה, יתרחשו מסביבו.

2 מחשבות על “מאמר "גאולה פרטית" – פסח 2012

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s